ZVOLEN. Bučina DDD, spol. s r. o., Zvolen, ktorá vyrába prevažne surové a laminované drevotrieskové dosky pre použitie v interiéri a na výrobu nábytku, hromadné prepúšťanie zatiaľ neplánuje. Zníženiu počtu zamestnancov sa však nevyhne. Hoci ešte do konca januára vyrábala v plnej kapacite, od februára má objednávok o 25 percent menej.
„Hľadáme všetky možnosti na zníženie nákladov a k nim patria aj náklady na personál. Pripravujeme zníženie počtu zamestnancov vlastných aj externých zhruba o desať percent,“ povedal konateľ Bučiny Antonín Juříček. Spoločnosť v súčasnosti zamestnáva 285 ľudí.
„Kríza nás zasiahla v dvoch úrovniach. Sme exportne zameraná spoločnosť a v okolitých štátoch prudko zoslabli národné meny o 30 – 40 percent, čo sa negatívne prejavuje na speňažení našich výrobkov. V tuzemsku sú nábytkárske firmy väčšinou závislé od dodávok pre Ikeu, ktorá od nich momentálne požaduje objemy nižšie o 30 – 50 percent,“ doplnil Juříček.
„Robíme preventívne opatrenia prevažne ekonomického a prevádzkového charakteru, zamerané na znižovanie nákladov, znižovanie zásob či presúvanie nákupu služieb a materiálov do zahraničia, kde je všetko výrazne lacnejšie. Veľkým problémom sú na Slovensku ceny energií, ktoré sú druhé najvyššie v Európe. Napríklad distribúcia elektrickej energie je na Slovensku o 15 eur za MWh vyššia ako v Čechách. Podobne je to s plynom. Vychádza nám, že na našom relevantnom trhu musí ukončiť výrobu približne päť závodov našej veľkosti, aby sa vyrovnala ponuka s dopytom. Robíme skrátka všetko pre to, aby sme to neboli my.“
Bučina DDD je najväčší výrobca drevotrieskových dosák na Slovensku. Vo Zvolene sa vyrábajú od päťdesiatych rokov 20. storočia. Bučina DDD, ktorá závod prevzala od bývalej Bučiny v roku 2003, ho pred dvoma rokmi zmodernizovala. Investovala doň 115 miliónov eur a dnes patrí k najmodernejším v Európe. V spoločnosti sa podľa konateľa dobre rozvíja aj výroba lepeného dreva, ktorú prevzali od Bučiny v roku 2006 a v ktorej pracuje tretina zamestnancov Bučiny DDD.
V minulom roku 60 percent výrobkov vyvážali prevažne do okolitých štátov. Hlavným zahraničným odberateľom spoločnosti bolo a stále je Poľsko.
Autor: MOJ