LIESKOVEC. Očakávania petičného výboru, ktorý sa v polovici minulého roka pustil do boja proti pripravovanej prevádzke na spracovanie odpadu z plastov, sa nenaplnili. So zámerom postaviť prevádzku v katastri Lieskovca prišla bratislavská spoločnosť Castor & Pollux. Linka má odpad spracovávať ekologickým spôsobom v priemyselnej hale v areáli dcérskej firmy investora, ktorá sídli v priemyselnej zóne Lieskovca.
Odborníci, ktorí projekt posudzovali, možné riziká s dosahom na životné prostredie nepotvrdili, no Lieskovčanov nepresvedčili. Stále sa obávajú zhoršenia kvality životného prostredia, zvýšeného hluku a smogu z áut prechádzajúcich cez dedinu a problematického uskladňovania odpadu po spracovaní plastov. Ich protest vyústil do petície, ktorú podpísalo viac ako šesťsto ľudí. Na jej základe vypísala obec referendum, v ktorom sa ľudia mohli vyjadriť k otázke, či súhlasia s tým, „aby bolo v katastri obce vybudované a spustené zariadenie na environmentálne spracovanie zmesných odpadových plastov s výstupom ropných frakcií“.
Sobotňajšie referendum dá zrejme za celou kauzou bodku. „Aby bolo referendum úspešné, musí sa ho zúčastniť aspoň päťdesiat percent oprávnených voličov. Tých je v Lieskovci 1155. Referenda sa ich zúčastnilo 546. Potrebnú nadpolovičnú väčšinu sme nedosiahli,“ povedal predseda referendovej komisie Ľubomír Golian, ktorý je zároveň členom petičného výboru. Voličov prišlo k urnám v sobotu menej, ako sa ich podpísalo pod petíciu. Navyše, nie všetci, ktorí do volebnej miestnosti v tamojšom kultúrnom dome zavítali, vyjadrili nesúhlas s novým závodom, 38 voličov sa prakticky vyjadrilo v zmysle, že nemá námietky.
Ministerstvo životného prostredia už medzitým dalo investorovi zelenú. Súhlasné stanovisko vydalo 6. februára. Petičný výbor bol pripravený ďalej sa brániť, nevylučoval ani možnosť, že sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Na to, aby referendum mohli vyhlásiť za platné, stačilo o 32 voličov viac. Ak by chcel petičný výbor dosiahnuť, aby nesúhlas s prevádzkou vyjadrila aspoň polovica voličov, potreboval ešte 70 hlasov. „Slováci sú jednoducho apatickí, nechápu, že aj oni môžu ovplyvniť vývoj rôznych vecí,“ povedal Golian. „Dnešným dňom sa činnosť petičného výboru skončila,“ skonštatoval večer po skončení referenda.