ZVOLEN. Súťaž zameraná na využiteľnosť dreva má desaťročnú históriu. Lesnícke a drevárske múzeum ju vyhlasuje pod názvom Etudy z dreva každý rok na inú tému. Posledná, venovaná dreveným úžitkovým predmetom a šperkom, sa strieda s dreveným bytovým doplnkom a s drevenou hračkou.
Drevené úžitkové predmety a šperky prihlásili do aktuálneho ročníka súťaže šestnásť súťažiacich z rôznych častí Slovenska. Školy, ktoré v súťaži reprezentovali viacerí študenti, organizátori však brali len ako jedného prihlasovateľa. Niektoré školy pritom zastupovali aj siedmi študenti.
Porota hodnotila vyše 160 prác. V prvej kategórii sériovo vyrábaných predmetov, v ktorej prevažovali súčasti k stolovaniu, trojku „naj“ nevyhlásila. Udelila iba jedno čestné uznanie, získal ho Jozef Murín z Detvy za kolekciu praktických vecí do kuchyne. Drevu sa venuje viac ako dvadsať rokov. „Zozačiatku ako samouk, teraz je súčasťou môjho živobytia,“ povedal ocenený autor, ktorému múzeum vďačí za expozíciu vzorkovnice slovenských drevín. Jeho prvým výtvorom bola drevená lyžička do soli, dnes zlaďuje viaceré prírodné materiály. „Okrem našich či exotických drevín je to rohovina, koža či kosti. Mojou doménou sú však nože z ocele, ich výroba ma baví najviac. Ak sa má človek živiť prácou, tak nech je aspoň trochu tvorivá. Čo sa týka dreva, venujem sa praktickým výrobkom, z práce pre vlastnú radosť by som veľmi nevyžil.“
Aj to je dôvod, prečo porota prvé tri miesta neudelila. „Hodnotí predovšetkým dizajn a inovačný prístup. Prácam chýbala originalita, nápaditosť, ale je to dané práve tým, že profesionáli vyrábajúci sériovo sú ovplyvňovaní trhom,“ konštatovala pracovníčka múzea Mária Rošková.
V kategórii originálov, prototypov a modelov si prvú a tretiu cenu odniesli študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Bratislave, porotu zaujali sadou mís. Druhú cenu získala študentka Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku za „drevené schránky na malé tajomstvá“. Najkvalitnejšie práce zo súťaže vystavuje múzeum vo svojich priestoroch do 29. marca.