ZVOLEN / BRATISLAVA. Literárny fond odovzdal minulý pondelok v Bratislave ceny za celoživotné dielo a výročné ceny za divadelnú tvorbu. Do Divadla J. G. Tajovského (DJGT) vo Zvolene putovali za uplynulú sezónu štyri ceny a tri prémie fondu.
Vyššie ocenenie, Cenu Literárneho fondu, si v Zichyho paláci prevzali z rúk predsedu komisie Literárneho fondu Dušana Jamricha herci Vladena Škorvagová a Radoslav Kuric. Škorvagová cenu získala za stvárnenie Jutty v inscenácii Boogie and Blues, Kuric za úlohu doktora Kerženceva v inscenácii Rozum.
Škorvagovej udelili Cenu Literárneho fondu prvý raz pred piatimi rokmi, keď ocenili jej majstrovský výkon v inscenácii Smrť v ružovom, v ktorej hrala francúzsku šansoniérku Edith Piaf. S ďalším ocenením fondu už preto nepočítala. „Skutočnosť, že si ma znovu všimli, samozrejme, poteší. Prvý raz som dostala dekrét iba poštou, teraz ceny odovzdávali v Zichyho paláci, tohtoročné vyhlásenie malo slávnostnejší ráz. Bola to tiež príležitosť stretnúť sa s kolegami z iných divadiel,“ povedala mladá herečka, ktorá už štyri razy zvíťazila v diváckej ankete o najpopulárnejšiu herečku zvolenskej činohry. Boogie and Blues je, ako dodala, hrou o silnom ľudskom osude, ktorý „môže postihnúť každého z nás. Je to inscenácia zo súčasnosti, v súčasnom jazyku, postava Jutty je navyše približne v mojom veku, aj preto sa mi dobre hrala.“
Kuric dostal cenu za doktora Kerženceva v inscenácii Rozum s prihliadnutím na postavu Connyho v hre Boogie and Blues. „Takéto ocenenie som absolútne nečakal, je však istým zadosťučinením, pretože doktor Keržencev je zatiaľ asi mojím najnáročnejším partom a na prípravu inscenácie sme nemali veľa času,“ konštatoval.
Cenu Literárneho fondu získala aj umelecká šéfka DJGT Jana Liptáková za objav a dramaturgiu inscenácie Boogie and Blues v svetovej premiére a za dramaturgiu inscenácií Rozum a Čertice. Štvrtú cenu získal hosťujúci režisér Michal Spišák za réžiu inscenácií v DJGT Boogie and Blues, Dámsky krajčír a Čertice.
Prémie Literárneho fondu putovali do zvolenskej činohry tri. Získala ju herečka Silvia Donová za stvárnenie postavy Čin-Čin v rovnomennej inscenácii s prihliadnutím na stvárnenie postavy Táne v inscenácii Rozum, herec Juraj Haviar za stvárnenie postavy Moulineauxa v inscenácii Dámsky krajčír a dramaturgička Uršuľa Ferenčuková za dramaturgiu inscenácií Čin-Čin a Dámsky krajčír.
Cenu za celoživotné dielo udelili Pavlovi Palkovičovi, Martinovi Hubovi, Ľubovi Gregorovi, Karolovi Čálikovi a ďalším. Cenu za celoživotné dielo v oblasti rozhlasovej tvorby získalo päť osobností, medzi inými aj divadelný a rozhlasový režisér a tiež pedagóg Andrej Turčan zo Zvolena, ktorý v minulosti pôsobil aj vo zvolenskej činohre.
Spolu s artefaktom divadelnej dvojmasky a diplomom získali ocenení aj finančnú odmenu.