Už v týchto dňoch lákajú kupujúcich obchody vianočným tovarom a tí, ktorí si neradi nechávajú nákupy na poslednú chvíľu, ich aj využívajú. Treba si však uvedomiť, že sa začala hlavná sezóna aj pre vreckárov. Vedia, že kupujúci majú plné peňaženky, a tak využijú tlačenice v obchodoch alebo v autobusoch, aby ich o ne pripravili. „Niekedy sa stáva, že páchateľ namiesto peňaženky vytrhne obeti celú tašku alebo kufrík,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Preto si musíme dávať pozor nielen na peňaženky, ale aj na predmety, ktoré máme zavesené na ramene alebo nesieme v ruke. Zlodeji ramienko či šnúru prerežú alebo pretrhnú.
Najčastejšie si vyberajú na krádeže preplnené miesta, ale naopak, prázdne ulice, kde majú šancu rýchlo utiecť.
„Vreckoví zlodeji sa od ostatných zlodejov líšia tým, že sú profesionáli. Ich spôsob kradnutia si totiž vyžaduje dobrú prípravu a šikovnosť. Často pracujú v organizovaných skupinách a v mnohých prípadoch dospelí zlodeji využívajú na vreckové krádeže deti, ktoré nemožno trestnoprávne postihnúť,“ dopĺňa Faltániová.
Vreckové krádeže nepatria medzi najnebezpečnejšie trestné činy, ale je veľmi nepríjemné, ak pri platení v obchode zistíme, že nám niekto ukradol peňaženku. Viac ako strata peňazí nám môže prekážať predstava zdĺhavého vybavovania nového občianskeho alebo vodičského preukazu, o ktorý sme prišli. „Peňaženkám, v ktorých obvykle ľudia nosia okrem peňazí aj kreditné karty a rôzne doklady, by mali venovať viac pozornosti ako iným osobným veciam. Ak nosia peňaženku v oblečení, vždy je treba využiť vnútorné vrecko odevu, ktoré sa dá zapnúť. Osvedčili sa aj špeciálne vrecká na doklady a peniaze zavesené na krku pod oblečením. Bočné vrecká na kabelkách či taškách vedia vreckoví zlodeji otvoriť bez toho, aby sme čokoľvek pocítili. Za úvahu stojí aj oddelené nosenie peňazí a dokladov,“ pridala policajná hovorkyňa aj niekoľko praktických rád.