ZVOLEN. V rokoch 1999 - 2001 prebiehalo presídlenie obyvateľov Slatinky do nových domov, postavených vo Zvolenskej Slatine. Náklady dosiahli 124,5 milióna Sk. V roku 2006 bola dokončená dokumentácia pre vydanie územného rozhodnutia a následne podal investor - Vodohospodárska výstavba žiadosť o vydanie územného rozhodnutia na stavebnom úrade. Nakoľko v zmysle prijatého nového zákona bolo potrebné vykonať opätovné posudzovanie stavby Vodného diela Slatinka na životné prostredie, územné konanie bolo zastavené. Investor zabezpečil vypracovanie nového posudzovania v bratislavskej spoločnosti Ekospol. Uplynulý týždeň ho zástupcovia spoločnosti predstavili poslancom Mestského zastupiteľstva vo Zvolene.
Výstavba nádrže Slatinka podľa urbanistov predpokladá zatopenie 12 kilometrov územia od Môťovskej priehrady po Zvolenskú Slatinu. Tento priestor by mal byť polyfunkčný. Vodné dielo a jeho okolie by sa malo v budúcnosti využívať nielen ako zásobáreň vody, ale aj na rekreačné účely. Rovnako by tu mali byť zachované cenné prírodné lokality. Ako uviedli pracovníci Ekospolu, prírodné a rekreačné zóny budú sprístupnené náučným chodníkom a cyklotrasou, ktoré budú viesť okolo celého vodného diela. Zatopené lužné lesy budú nahradené novými a vzniknú tu aj nové močiarne biotopy.
Zvolenská časť nádrže Slatinka bude takmer dvakrát väčšia ako môťovská. Hĺbka vody bude dosahovať 25 až 30 metrov. „Rieka Slatina v súčasnej dobe zanáša Môťovskú priehradu sedimentmi, za posledných 40 rokov sa ich tu usadilo vyše pol milióna kubíkov. Po vybudovaní VD Slatinka sa budú ukladať v hornej časti pod Zvolenskou Slatinou, kde bude vybudovaná prednádrž. Väčšina sedimentov bude vyťažovaná v tomto objekte. V miestach, kde sa na Môťovskej priehrade bude stavať priehradný múr, investor vyťaží sedimenty, rovnako ako aj okolo pláží. To je kompenzačné opa-trenie, aby zlepšil kvalitu kúpania v Môťovskej priehrade. Ním sa zlepší aj kvalita vody,“ uviedli pracovníci Ekospolu. Podľa nich sa zmení aj teplota vody v Môťovej. V lete bude o niečo chladnejšia a v zime zase teplejšia.
Poslancov zaujímali aj otázky, ktoré sa týkajú vplyvu nádrže Slatinka na zvýšený počet hmlistých dní, hlavne na sídlisku Sekier, a nebezpečenstvo pre-množenia komárov v okolí. „Vplyvy nádrže sa budú prejavovať do 800 metrov v smere východ-západ a 300 metrov sever-juh od vodnej hladiny. Preto obyvatelia Sekiera nepocítia klimatické zmeny v dôsledku vybudovania nádrže. Vznik lokálnych hmiel nie je taký dramatický, ako by sa mohlo zdať. Čo sa týka teplôt, vodná plocha bude zmierňovať výkyvy teplôt, budú miernejšie. Počet dní s hmlami priamo pri vodnej hladine sa zvýši o 1,5 až 2 percentá, čo znamená, že ak je vo Zvolene 182 hmlistých dní, tak ich bude 184,“ dodali pracovníci bratislavskej firmy.
Vzhľadom na to, že ministerstvo životného prostredia rozhodlo, že bude posudzovaný len jeden variant, Mesto Zvolen sa muselo prispôsobiť. Preto zaslalo svoje pripomienky, ktoré žiada zapracovať do projektu. „Máme prísľub, že budú premietnuté do hodnotiacej správy," informoval primátor mesta Miroslav Kusein. Pripomienky sa týkali hlavne toho, aby mesto malo prínos z budovania Vodného diela Slatinka, majmä z turistického ruchu a aby obyvatelia mohli túto lokalitu využívať na rekreačné účely. „Žiadali sme investora, aby z Môťovskej priehrady boli odstránené sedimenty, aby boli pri priehrade vybudované komunikácie, potiahnutý vodovod a elektrina. Tým, že vezmeme na vedomie tento zámer, nič nepokazíme," povedal primátor.
Napokon poslanci schválili uznesenie, ktorým zobrali na vedomie informáciu o účele, rozsahu VD Slatinka a o jeho vplyve na životné prostredie. Súhlasili aj so zaslaním nových pripomienok ministerstvu životného prostredia.