
ZVOLEN. Na najväčší cintorín v regióne na zvolenskom sídlisku Zlatý potok prichádzali ľudia masovejšie už od začiatku minulého týždňa. Návaly zažil cintorín cez víkend, počas dvoch dní sa na ňom vystriedali tisícky návštevníkov. Sviatočnú atmosféru podfarbovala z reproduktorov jemná klasická hudba. „Už od pondelka prichádzali aj zo vzdialenejších miest, zrejme si vyberali dovolenky,“ povedala správkyňa cintorína Eva Burianeková. Niektorí návštevu cintorína využili na obriadenie hrobov a náhrobných kameňov. Okrem kvetov, vencov a sviečok držali v rukách handry s vedrom či metly.
Ročne vo Zvolene pochovajú okolo tristo zosnulých, osemdesiat percent pohrebov je katolíckych. Nad pochovávaním do zeme prevažuje spopolnenie. Často na pohrebe znie obľúbená skladba zosnulého. „Ak nás pozostalí požiadajú, aby sme ju zahrali, púšťame ju na záver obradu,“ uviedla správkyňa cintorína. „Väčšinou sú to clivé skladby, pohreb s veselou hudbou sme už dávno nemali. V minulosti bola samozrejmosťou živá muzika na rómskych pohreboch, hrala pred smútočným obradom aj pri hrobe. Ak hrala obľúbené skladby zosnulého, zaznela aj veselá skladba. Dnes Rómovia využívajú klasickú hudbu z našej ponuky. Takmer všetky rómske pohreby sú katolícke a mám pocit, že Rómovia smútok prežívajú oveľa silnejšie,“ dodala.
Tento rok mohli ľudia položiť sviečku či kvet na hrob blízkych aj cez internet. „Cintorín na Zlatom potoku sme virtuálne sprístupnili v piatok pred sviatkom dušičiek,“ uviedol Ján Vlček, majiteľ firmy, ktorá virtuálne cintoríny na internete prevádzkuje. „V súčasnosti máme v internetovej databáze tridsať cintorínov, postupne budeme pridávať ďalšie.“ Na virtuálnom cintoríne môžu ľudia zanechať svojim blízkym zosnulým aj odkaz, dostanú sa naň aj cez webovú stránku Zvolena. Tiež môžu vyhľadať hrob svojho blízkeho či niektorej slávnej osobnosti na inom cintoríne. Možnosť položiť kvet či zapáliť sviečku cez internet je zatiaľ bezplatná, v skúšobnej prevádzke, Vlček nevylučuje, že v budúcnosti bude za poplatok. „Závisí to aj od toho, aký bude o virtuálny cintorín záujem,“ konštatoval.
Na cintoríne na Zlatom potoku leží takmer 30-tisíc mŕtvych. Kapacitne už nepostačuje, mesto začalo v jeho blízkosti stavať nový. Na ploche veľkej približne štyri hektáre pribudne vyše 2000 hrobových miest a tiež miesta pre 150 hrobiek. Nový cintorín vyjde mesto na takmer 40 miliónov korún, prípravné práce chcú ukončiť do polovice budúceho roka. Pochovávať na súčasnom cintoríne budú až do jeho zaplnenia, Karol Bocek z mestského úradu odhadol, že sa zaplní za rok, možno za dva.
Niekoľko desiatok sviečok zahorelo aj na susednom vojenskom cintoríne, ktorý je najväčší na Slovensku. S civilným je prepojený parkom. Na ňom spí svoj večný sen 28-tisíc vojakov Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády.
FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ