ZVOLEN. Na križovatke v Neresnici sa vytvárajú neúnosné dopravné zápchy najmä v ranných a popoludňajších hodinách. Podľa prieskumu z roku 2005 prejde križovatkou v dopravnej špičke zhruba 24- až 30-tisíc vozidiel za hodinu. Zvolenská samospráva preto iniciovala vytvorenie samostatného jazdného pruhu pre vozidlá odbočujúce smerom na Krupinu.
„Je to len dočasné riešenie, pretože celá križovatka bude riešená ako mimoúrovňová,“ povedal riaditeľ Investičnej výstavby a správy ciest v Banskej Bystrici Peter Polešenský. Cestu má spoločnosť v správe, financuje aj jej rozšírenie. Kedy vybudujú križovatku ako mimoúrovňovú, nevedel povedať. „To závisí od finančných zdrojov. Stavbu máme v pláne, v súčasnosti spracovávame projektovú prípravu.“
Zvolen by mal dostať na mimoúrovňovú križovatku Neresnickej a Lučeneckej cesty 100 miliónov korún. Peniaze na začatie stavby sľúbil primátorovi Miroslavovi Kuseinovi minister dopravy Ľubomír Vážny.
„Je to dopravný uzol, ktorý patrí k najkritickejším na Slovensku,“ uviedol Kusein. „Minister naše argumenty prijal a dohodli sme na časovej postupnosti. Do konca tohto roku pripravíme projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie. V prvom polroku 2009 by malo byť vydané stavebné povolenie. Minister prisľúbil, že peniaze z rozpočtu na túto akciu vyčlení v roku 2009 alebo 2010,“ doplnil.
Práce na rozšírení jazdného pruhu robí firma Strabag, ukončiť ich má do konca novembra. Do stavby investovala banskobystrická spoločnosť dva milióny 600-tisíc korún, časť peňazí použila na majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov pod budovaným jazdným pruhom. Železničný most, ktorý je nad križovatkou, práce nekomplikuje, dodal Polešenský.