ZVOLEN. Marek Vanga z Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene si povzdychol: „Pred dvomi týždňami sme mysleli, že výstavu zrušíme. Bolo sucho a nič nerástlo. Potom však popršalo a výsledok je slušný.
Dva dni v teréne
Trinásty ročník výstavy húb vo Zvolene takpovediac „stvorili" ľudia z múzea a dvaja mykológovia. Pripravujú ju sami priamo v teréne. „Zbierali sme dva dni, jeden deň sme boli za Revúcou, druhý pri Detvianskej Hute. Dali sme dokopy 105 druhov, čo je na toto počasie dosť. Pred dvomi či tromi rokmi sme tu však mali vyše 300 druhov, to bola sezóna, keď huby ozaj rástli ako huby po daždi. V tomto ročníku sme sa prvý raz rozhodli výstavu rozšíriť o informácie a ukážku dvoch druhov pestovaných húb. Je to podnetné najmä pre malopestovateľov, ktorí si chcú huby pestovať doma. Vystavujeme hlivu ustricovú a čínsku hubu šitake, s ktorými už pestovatelia skúsenosti majú a ich popularita rastie.“
Kým výstavu pripravili, vraj sa veľa nachodili, najviac druhov húb našli, samozrejme, mykológovia. Tí vraj vedia, akým okom sa kam majú pozerať, aby uvideli to, čo bežný hubár prehliadne a vedia to nájsť rýchlo. Špeciálne, vzácne druhy tohto roku medzi nálezmi hubárskej "expedície" neboli, no objavili sa viaceré zaujímavé kúsky.
Huby aj dopĺňajú
Výstava nie je prioritne zameraná na huby, ktoré prinesú bežní hubári, i keď tu tiež nájdu uplatnenie: „Počas výstavy niektoré naše nálezy jednoducho podľahnú skaze, potom ju dopĺňame práve z úlovkov hubárov, ktorí nám ich sem prinesú. Niektorí chodia tradične už niekoľko rokov.“ Láka ich súťaž o najväčší počet prinesených húb, odmenou je hubársky atlas a možno aj hubárska prestíž. Helena Gondová zo Zvolena je v tomto majster, má už niekoľko cien za svoju hubársku aktivitu.
Mykológovia radili
Súčasťou výstavy bola mykologická poradňa, v ktorej sa počas troch dní striedali traja fundovaní mykológovia a viacero neistých hubárov. Otázky, s ktorými sa na odborníkov obracali, boli väčšinou z troch okruhov – čo je to, čo našli, či to, čo našli, je jedlé a pokiaľ nazbierali viacero húb, ktoré sa podobajú, zaujímali ich rozlišovacie znaky.
Skončia v koši
Huby sú počas troch dní uložené vo výstavných priestoroch, a potom? „Potom pôjdu rovno do koša. Po niekoľkých dňoch ich zjesť, to už by bolo veľké riziko“, dodáva Marek Vanga, ktorý síce na výstavu nazbiera všeličo, ale domov nosí iba dubáky a kuriatka. Ostatné mu vraj nechutia.