Trojčlenná skupina tvrdého metalového štýlu nepatrí rozhodne k žiadnym nováčikom v hudobnom svete. Vznikla v roku 1999 a Čachtice prezentuje po celej Európe. Hoci s problémami, ale predsa sa jej hudobné nosiče dajú zohnať aj na Slovensku.
Prečo ostrí švédski chlapíci na čele so spevákom s kurióznym umeleckým menom Metal Maniac (29) siahli práve po tomto pomenovaní? „Voľba názvu bola jednoduchá. Náš prvý album je koncepčne venovaný Báthoryčke a valašskému panovníkovi Vladovi Tepesovi známemu svojou neskutočnou krutosťou.“ Hudobníci, ktorí na albumoch spojili námety spojené so životom sadistickej grófky a drastického pána temnôt Vlada Tepesa (grófa Draculu), tvrdia, že ich cieľom nebolo nájsť si ľahko zapamätateľné meno. Hľadali skôr nezvyčajný názov. A to sa im v prípade histórie Čachtíc a osudov jej niekdajšej panej určite podarilo. „Nakrátko sme siahli aj po maďarskom zaužívanom názve pre Čachtice - Cséjthe. Avšak Cséjthe neznie určite tak dobre ako Čachtice. Preto sme sa vrátili k tomuto názvu ešte pred vydaním prvého albumu,“ tvrdí švédska trojka.
Práve neslávne preslávená krvavá Čachtická pani a jej hrôzostrašné činy sa stali jedným z hlavných námetov textov tejto pôvodne black-metalovej, neskôr thrash-metalovej kapely. Jej líder Metal Maniac pochádzajúci zo Södertalje sa dokonca venuje aj vampirizmu, teda možnosti návratu zosnulého medzi ľudí v podobe upíra, ktorý škodí ostatným na zdraví a majetku. „Zaoberám sa vampirizmom, filozofiou, teológiou i literatúrou,“ vyznáva sa na internetových stránkach. Ako pravý metalista má rád alkohol, najmä plzenské pivo. Číta však aj Gogoľa a obľubuje Tarasa Buľbu. Vzťah ku klasike v ich prípade neudivuje. Ďalší člen kapely, „čachtický“ bubeník, počúva okrem metalovej scény aj Ludwiga van Beethovena. Temnú atmosféru svojich skladieb však „nezvalili" čachtickí Švédi iba na našu povestnú Báthory. V tvorbe nezabudla táto severská úderka brutálnejšieho strihu ani na staré legendy z Rakúsko-Uhorska či tajomnej Transylvánie a Valašska.