ZVOLEN. Autokemping v Neresnici hostil minulý týždeň približne štyridsať prevažne mladých ľudí z medzinárodnej organizácie ochrancov životného prostredia Greenpeace. Utáborili sa v ňom predovšetkým aktivisti zo Slovenska, v ekotábore však bolo aj niekoľko zahraničných účastníkov z Rakúska, Nemecka a Maďarska.
„Naším zámerom je informovať o konkrétnych problémoch životného prostredia,“ povedal hovorca organizácie Juraj Rizman. „Tento rok sme sa sústredili na dve aktuálne témy. Jednou je plánovaná ťažba zlata v Kremnici a v Detve, druhou je ťažba uránu, pričom jednou z plánovaných lokalít sú Selce nad Banskou Bystricou. Napríklad v Detve sa robí prieskum na ploche takmer 240 kilometrov štvorcových, na Slovensku je to druhá najväčšia plocha podrobená takémuto prieskumu. Pre tento región je však dôležitejší rozvoj založený na turistickom ruchu alebo na určitom type priemyslu, no ťažbu si tu ľudia neželajú,“ doplnil.
V piatok sa aktivisti rozložili na zvolenskom námestí. Ľudia sa pri nich pristavovali, pýtali sa, podpisovali petíciu. Je namierená proti ťažbe zlata aj uránu, organizácia ju spustila pred vyše rokom. „Zatiaľ máme viac ako 80-tisíc podpisov. Naším cieľom je vyzbierať ich vyše 100-tisíc a následne petíciu predložiť slovenskému parlamentu, aby sa o tejto problematike diskutovalo. Budeme sa snažiť presadiť legislatívny návrh, ktorý obmedzí možnosti ťažiť a rozšíri v tomto smere právomoci samospráv,“ povedal Rizman.
Aktivisti navštevovali aj okolité obce, do poštových schránok roznášali informačné letáky. Popri turistických chodníkoch rozmiestňovali informačné tra-nsparenty a tabule. So združením Slatinka si na stredu naplánovali vyčistenie rieky Slatina a lokality Bariny, zabránil im v tom nepretržitý dážď.