ZVOLEN. Ukážkou prevažne tropických druhov hmyzu je výstava, ktorú pod názvom Amazónia versus svet otvoria 10. júna v Lesníckom a drevárskom múzeu. Výstava je doplnená o pavúkovce a zvieratá žijúce v teráriách. Väčšina vystavených exponátov je z expedícií do Južnej Ameriky, Ázie a Afriky.
Najväčším pôvodným pralesom, ktorý sa na našej planéte zachoval, je amazonský dažďový prales. Podľa odhadu odborníkov žije v tropických pralesoch takmer 70 percent všetkých živočíšnych a rastlinných druhov našej planéty. Výstava približuje aspoň niektoré, návštevník výstavy ich môže porovnať s podobnými druhmi žijúcimi v iných častiach sveta.
„Vystavené sú denné aj nočné motýle či chrobáky, z ich zbierky stojí za pozornosť kolekcia roháčov z Ázie,“ povedala pracovníčka múzea Mária Rošková. „Zastúpené sú tu aj pomerne nepopulárne šváby, známych je asi 3-tisíc druhov, od najväčších, merajúcich dvanásť centimetrov, až po niekoľko milimetrové. Ďalšou skupinou sú cikády. Ukážkou hmyzu, ktorý sa dá chovať a úspešne rozmnožovať v zajatí, sú pakobylky. Pochádzajú hlavne z trópov a živia sa rastlinnou potravou. Tvarom tela napodobňujú konáriky alebo listy, prezrádza ich iba pohyb. Niektoré druhy dorastajú až do veľkosti 30 centimetrov,“ doplnila Rošková.
Návštevníci výstavy si môžu pozrieť viac ako 50 kusov entomologických krabíc s niekoľkými stovkami rôznych druhov pakobyliek, štúrov, modliviek, chrobákov, pavúkov a motýľov pochádzajúcich z rôznych kútov sveta. Súčasťou výstavy sú teráriá so živými exponátmi modliviek, škorpiónov, švábov, pavúkov a ďalších drobných živočíchov. V prípade záujmu si môžu vybrať z ponuky niekoľkých filmov a pozrieť si, ako tieto živočíchy žijú vo svojom prirodzenom prostredí.
Autor: MOJ