Zvolen sa aj v súčasnosti môže pochváliť niekoľkými reprezentantmi, ktorí dobré meno Slovenska šíria aj ďaleko za jeho hranicami. Okrem Eleny Kaliskej, ktorú bližšie predstavovať netreba, pod Pustým hradom vyrastala aj Gabriela Stacherová či Peter Slašťan mladší.
Ak by sme sa však vrátili do ešte hlbšej minulosti, Zvolen by sme pokojne mohli označiť za mekku tohto športu na Slovensku. Výborne fungujúce kluby Lokomotíva Bučina a vysokoškolská Slávia, ktoré sa neskôr zlúčili do jedného, nesúceho meno Slávia, kedysi vychovali niekoľko československých reprezentantov. Mená ako Slašťan, Vida, Patočková, Stachera či Mühl patrili vtedy k svetovej špičke.
Potešiteľné určite je, že zvolenským vodným slalomárom sa darí aj v súčasnosti. Smutnejšie už je, že dobre sa im vodí mimo hraníc ich rodného mesta, v službách klubov z Liptovského Mikuláša či Banskej Bystrice. Dôvod, prečo Zvolenčania nepretekajú v rodných farbách, je však úplne prostý a niet sa mu ani čo čudovať. Kvalitný pretekár na to, aby dosahoval kvalitné výsledky, potrebuje mať vytvorené kvalitné podmienky. Žiaľ, tie sa vo Zvolene zatiaľ vytvoriť nedarí. Chýbajú peniažky a najmä vyhovujúci vodný kanál. Fanatikom a privŕžencom tohto krásneho športu, ktorí sa mu venujú pod hlavičkou Slávie TU, snahu rozhodne uprieť nemožno. Skôr im chýba väčšia podpora od samotného mesta Zvolen.
„Najviac nás mrzí, že nemáme vhodný, aspoň tréningový kanál. Ten pri Lodenici TU veľa požiadaviek nespĺňa. Nejaké kroky sme už v tomto smere podnikli, no stále sa nič neudialo. Všetko zostalo stáť na mŕtvom bode. Uvidíme, čo bude ďalej, pretože projekt výstavby nového areálu sme na schválenie poslali aj do Bruselu,“ poznamenal jeden z členov a trénerov Slávie Dušan Mühl.
Práve kvôli slabším podmienkam nastal vo Zvolene menší slalomársky útlm. Mühl a spol. však už podnikli prvé kroky, aby zabránili najhoršiemu a naopak, prinavrátili Zvolenu stratené pozície. Podchytiť sa opäť snažia hlavne mládež. „V súčasnosti trénujú v klube štyria pretekári, ktorí sú juniorskými reprezentantmi a dosahujú aj veľmi dobré výsledky. Vyniká hlavne Peter Slašťan mladší, ktorý má za sebou aj juniorské MS. Peter by však v budúcnosti mal jazdiť za Duklu Banská Bystrica,“ skonštatoval Mühl, ktorého teší aj nanovo rozbehnutá práca so žiakmi. „Začali u nás jazdiť dve deväťročné dievčatá, ktoré vzhľadom na to, že sa tréningu venujú len krátko, dosahujú dobré výsledky. Prihlásili sa aj ďalšie dievčatá, takže verím, že sa to opäť dobre rozbehne a postupne k nám prilákame ešte viac detí.“
O zvýšenie záujmu o vodný slalom by sa mohli postarať aj preteky, ktoré TJ Slávia TU organizuje spolu so Slovenským zväzom kanoistiky na divokej vode. Podujatie, 1. a 2. Slovenský pohár (SLP) žiakov v slalome a 1. SLP žiakov v zjazde a šprinte, ale aj verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte a zároveň Memoriál Mariána Havlíčka, preteky veteránov v slalome, sa uskutoční 31. mája a 1. júna v Iliáši neďaleko Banskej Bystrice. „Preteky budú kvalitné, mala by na nich štartovať celá slovenská žiacka špička. Do bojov o bohaté ceny, na ktoré nám vďaka Pavlovi Grznárovi pomohlo aj mesto, zasiahnu aj naše dievčatá. Bude to pre ne skúška ohňom,“ uviedol Dušan Mühl.
Vzhľadom na veľkú tradíciu a množstvo vychovaných reprezentantov by si zvolenskí vodní slalomári skutočne lepšie podmienky zaslúžili. O výstavbe vhodného kanálu, ktorý by určite pritiahol aj mnoho ďalšej talentovanej mládeže, ani nehovoriac.