ZVOLEN. Éra písacích strojov sa s érou počítačov nedá v rýchlosti porovnať. „Rýchlosť, akú možno dosiahnuť na počítači, je neporovnateľná,“ uviedla Iveta Moravcová, predsedníčka celoštátnej komisie v žiackej súťaži na počítačoch. Obnovenie súťaže v písaní na počítačoch a úprave textu iniciovala Spojená stredná škola vo Zvolene. Vlani na škole založili občianske združenie Interinfo, ktoré združuje 15 obchodných akadémií z celého Slovenska, a ministerstvo školstva jej udelilo po päťročnej prestávke možnosť organizácie celoslovenského finále.
Aby sa študenti prebojovali do celoštátneho kola, museli pri odpise textu dosiahnuť 320 čistých úderov za minútu. Ak sa chceli dostať do druhej súťažnej disciplíny v úprave textu na počítači, museli dosiahnuť minimálne 270 čistých úderov za minútu a navyše vypracovať text podľa korektorských značiek. Nie všetci víťazi krajských kôl to zvládli, nad pomyselnú červenú čiaru sa dostali iba jedenásti.
Korektúry znamenali úpravu textu podľa predlohy, v ktorej mali súťažiaci vyznačené korektorské značky a pomocou nich mali rozlúštiť, ako má vyzerať text po úprave. „Mali napríklad vložiť slovo, zmeniť poradie, presúvať celé odseky, vo vetách doplniť písmeno, prehodiť písmeno, vymeniť ho za veľké... Tých možností bolo viac, časový limit mali desať minút,“ hovorí predsedníčka komisie. Víťazka zvládla 130 korektúr, súťažiaca, ktorá skončila na druhom mieste, o osem korektúr menej.
Rovnaký časový limit mali súťažiaci v prvej disciplíne. Víťazka dosiahla rýchlosť 448 čistých úderov za minútu, čo znamená, že písala rýchlosťou 4527 hrubých úderov za minútu s jednou chybou. Od strieborného medailistu ju delilo takmer 200 čistých úderov.
Spojenú strednú školu vo Zvolene, ktorá súťaž usporiadala, zastupovala v súťaži štvrtáčka Radka Trebuľová. „Súťažila v odpise textu, no mala smolu. Chýbal jej jeden úder, aby sa umiestnila dvanásta. Podmienkou na umiestnenie bolo 320 úderov za minútu, ona mala 319. Skončila tesne pod červenou čiarou. Svoje bezpochyby zohrala tréma, v škole žiaci napíšu viac ako na súťaži. Psychická pohoda je dôležitá,“ skonštatovala učiteľka administratívy a korešpondencie Jana Borgulová.
Víťazi môžu postúpiť na medzinárodnú súťaž. Tá sa koná každé dva roky, šancu teda majú víťazi ďalšieho ročníka súťaže. „Bude v Pekingu a dúfam, že sa nám podarí mať na nej zástupcov zo Slovenska,“ uviedla Iveta Moravcová.