Od začiatku roka sa do projektu aktivačných prác zapojilo viac ako 120 tisíc ľudí v hmotnej núdzi. Súčasťou sociálnej politiky je aktivizácia poberateľa pomoci v hmotnej núdzi a príspevok do výšky 1900 korún.
Aký je pohľad starostov na aktivačné práce? Považujú ich za prínos?
Starostka Detvianskej Huty Jana Hrončeková hovorí, že pre nich je to prínos. Majú veľa prác v obci, údržbu verejných priestranstiev, ktoré inak, keďže na to zamestnancov nemajú, nevedia vyriešiť. „Určite by som privítala, keby sa po schválení nového zákona, resp. jeho novelizácie, čo sa očakáva už v najbližšom období stanovilo, aby pre obec odpracovali aj viac hodín ako teraz. Určite týchto ľudí využiť vieme. Teraz máme na aktivačných prácach 31 ľudí, vlani sme mali aj ďalších, čo prišli dobrovoľne. Teraz túto možnosť nemajú. Úrad práce nám schválil len tých, ktorí sú v hmotnej núdzi, tí sú registrovaní a dostanú aktivačný príspevok.“ Starostka potvrdzuje, že majú ľudí, ktorým na rodinu vyjde životné minimum a nemôžu sa o aktivačné práce uchádzať, hoci rodina evidentne v hmotnej núdzi je. Ani zadarmo, pretože sa musia ísť hlásiť na úrad práce, čo je aj tristo, štyristo korún cestovného. „Môže prísť pomôcť aj takýto človek, ale zadarmo, hlásiť na úrade sa musí tak či tak. Uvidíme, čo povie nové znenie zákona, či to bude pre obce výhodné alebo nie.“ V týždni robia na aktivačných prácach dva dni muži, dva dni ženy. Kritérium stanovených hodín starostka občas poruší, po dohode s nezamestnanými. Ak prší, v dedine veľa neurobia. Dohodnú sa na inom termíne. Ale musí to úradu práce zdôvodniť. Harmonogram by sa meniť nemal, aj keď sa to prieči logike. „Samosprávy by mali mať väčšie právomoci. Dúfam, že toto je len prechodné štádium a nové znenie zákona nám vyjde v ústrety“, dodáva Jana Hrončeková.
„Ľudia dostanú príspevok, nemusia cestovať na úrad práce, v mieste bydliska si niečo odpracujú“, hovorí starosta Klokoča Jozef Výbošťok. „Ak je zmyslom obnoviť pracovné návyky a podnietiť ľudí nájsť si prácu, v tomto systéme to málo funguje. Pracovný čas je v týždni nalinkovaný, či prší alebo nie. Obec však potrebuje ľudí pre aktuálne potreby. Predtým sme mali možnosť zorganizovať ľudí na to, čo bolo treba urobiť. Povedali sme – teraz budeme robiť osem hodín, potom si oddýchneme. Kompetencie starostovia akosi stratili. Skupiny ľudí na aktivačných prácach sú rozdelené, prídu na určité hodiny a starosta má malú možnosť ovplyvniť, aby ich zmobilizoval, keď potrebuje. Od prvého apríla máme asi 12 ľudí na aktivačných prácach, týka sa to tých, ktorí poberajú dávky v hmotnej núdzi. Nezamestnaných je viac, no nie je možnosť každého využiť na práce. Sú ľudia, ktorí nemajú vyživovaciu povinnosť a jeden z manželov má príjem postačujúci na to, aby do systému aktivačných prác nemohol byť jeho partner zaradený. Možno by pomohli minimálne toľko ako ľudia zaradení do aktivačných prác. Čakáme na zmenu zákona,“, hovorí starosta. Hlavne v malých obciach môže byť ústretovosť zákona pomocou. „Do oblasti samosprávnych funkcií, ktoré má obec robiť, patrí aj údržba veľkých priestranstiev, cintorínov a podobne. Obec musí čistenie územia a údržbu riešiť, nezamestnaní môžu pomôcť, ale treba stanoviť pravidlá, ktoré sú pre obce prijateľné,“ dodáva starosta.