LIESKOVEC. V priemyselnej zóne, ktorá vyrastá popri ceste v smere na Bakovu jamu, chce bratislavská firma Castor & Pollux vybudovať linku na spracovanie odpadu z plastov za pol miliardy korún. Zóna je v katastri obce Lieskovec, vzdušnou čiarou je vzdialená päťsto metrov. Aj preto majú domáci z pripravovanej investície obavy. Obecní poslanci určili špeciálnu komisiu zloženú z odborníkov, ktorá má posúdiť, čo spracúvanie odpadu môže v ich obci spôsobiť. „Nepôjde o spaľovňu, investor nás ubezpečil, že z komína nepôjde do ovzdušia viac emisií ako z rodinného domu pri plynovom vykurovaní. Ľudia majú obavy skôr z vedľajších efektov, napríklad zo zápachu,“ povedal starosta Lieskovca Peter Ťavoda. „Majú zlé skúsenosti s kafilériou či s teplárňou. Ťah vetra je väčšinou severozápadný, zasahuje našu obec. Zvolenská kotlina je v inverznej oblasti, drží sa tu hmla, preto nič nenechávame na náhodu. Zástupcovia našej obce boli v podobnom zariadení v Poľsku, ale tam je postavené v iných terénnych podmienkach; je tam rovina, kde prefukujú vetry. Neteší nás ani dopravné zaťaženie, ak projekt prejde, denne obcou prejde ďalších päť – šesť kamiónov.“
Starosta čaká na výsledky nezávislých organizácií, ktoré pod zastrešením ministerstva životného prostredia komplexne posudzujú vplyvy na životné prostredie. „Nie som zásadne proti, je to veľká investícia, ktorá môže byť pre obec prínosom. Budem naozaj rád, ak výsledky z hľadiska ochrany životného prostredia dopadnú priaznivo, no ak budú pochybnosti, obec bude proti.“
Obec môže protestovať, no nemôže zabrániť investorovi, aby linku v areáli svojej dcérskej spoločnosti vybudoval. „Priemyselná zóna v katastri Lieskovca je určená ako výrobná zóna a naša investícia je v súlade s územným plánom obce aj z hľadiska charakteru činnosti, pretože v pláne sa obec zaviazala podporovať projekty ekologického spracovania odpadov. A my budeme plasty zhodnocovať ekologickou technológiu,“ uviedla riaditeľka divízie obchodu investorskej firmy Jarmila Grujbárová. „Je to unikátna technológia, ktorá získala mnohé ocenenia na medzinárodných výstavách odpadového hospodárstva a ekológie. Spracúva plasty zo starých vozidiel, počítačov či odpady potravinárskych fólií, ktoré sa doteraz nedali spracovať a končili na skládkach alebo v spaľovniach. My z neho budeme vyrábať ľahký vykurovací olej alebo benzínovo-dieselové frakcie, ktoré majú široké použitie v priemysle.“ Zdôraznila, že nejde o spaľovňu, takže ľudia sa úniku emisií do ovzdušia nemusia obávať. Obavy, dodala, nemusia mať ani z dopravného zaťaženia. Denne pôjde o štyri či päť nákladných motorových vozidiel, a do výrobnej zóny nepôjdu cez obec, ale v smere od Zvolena. „Obyvatelia sa obávajú niečoho, čo nepoznajú a ani nemôžu poznať, pretože ide o novinku. Momentálne sme ukončili štúdiu posudzovania vplyvov na životné prostredie a zatiaľ všetky ukazovatele, emisné či hlukové, vychádzajú priaznivo, dokonca hlboko pod povolené normy.“
Výsledky posudzovania vplyvov na životné prostredie chce investor prezentovať spolu s odborníkmi na verejnom zhromaždení v polovici mája v Lieskovci.