SLIAČ. S pribúdajúcim počtom obyvateľov vzrastá aj množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu a za jeho likvidáciu musia obyvatelia platiť stále viac. V päť a pol tisícovom Sliači poplatok za odvoz smetí je 450 korún, čo je v porovnaní s okolitými mestami o viac ako sto korún menej. Zásluhu na tom má aj fakt, že v meste pred dvomi rokmi zriadili separačnú linku. V roku 2006 na nej spracovali 62 ton plastových fliaš, 145 ton skla, 145 ton papiera.
O rok neskôr sa toto množstvo zvýšilo na 80,6 ton plastov, 199,5 ton skla a takmer 202 ton papiera.
„Začali sme aj so zberom viacvrstvových obalov, teda obalov z jogurtov a mlieka. V roku 2006 sme ich vyzbierali 7 ton, vlani už 13,“ hovorí primátor Sliača Stanislav Koreň.
Na realizáciu projektu triediacej linky prispel Recyklačný fond sumou 9,6 milióna korún. Z nej mesto zakúpilo 240 kontajnerov na separáciu, 80-tisíc vriec, lis, zberný voz, nakladač, vysokozdvižný vozík a triediacu linku. Pred dvoma týždňami k nim pribudli ďalšie kontajnery, ktoré mesto plánuje dať na miesta, kde obyvatelia doteraz nemali možnosť triedený odpad vyhodiť. „Je rozdiel, či odpad len uložíme na skládke a zaplatíme za to, alebo ho zrecyklujeme a ešte zaň dostaneme aj zaplatené,“ vysvetľuje význam triedenia primátor. Sliačania zašli ešte ďalej. V roku 2004 zriadili vlastnú kompostáreň, v ktorej spracovávajú biologický odpad. Z vlastných prostriedkov kúpili drvič, a tak odpad vzniknutý pri prerezávaní drevín v parkoch, kosení letiska či záhrad obyvateľov neputuje na skládku, ale sa spracováva.
V minulom roku v kompostárni spracovali 300 ton zelenej hmoty, ktorú zhodnotili a kompost predali obyvateľom mesta. Keďže je to hnojivo bez chemických prísad a urýchľovačov, je oň záujem. Pridávajú do neho hnoj, ktorý poskytuje farma býkov pôsobiaca v Sliači. Na jar by sa v uliciach mesta mali objaviť ďalšie kontajnery na zelený odpad. „Stále sa stretávame s tým, že ľudia si pri domoch pokosia trávnik a trávu hodia do košov na domový odpad. Chceme tomu zabrániť, a preto už v máji začneme dávať kontajnery do ulíc. V piatok ich dovezieme a v pondelok zoberieme,“ dodáva Stanislav Koreň.
Kapacitu triedičky, ktorá v súčasnej dobre pracuje len na jednu zmenu, a rovnako aj kompostárne, dokáže mesto zvýšiť. V týchto dňoch napríklad rokuje s magistrátom v Krupine, ktorý má záujem voziť na Sliač separovaný odpad.