Presne 121 hračiek z dreva, ktoré vyšli z dielní sériových výrobcov, alebo sú originálnymi dielami študentov stredných a vysokých škôl, vystavuje Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Výstava je súčasťou súťažného cyklu Etudy z dreva, ktorý múzeum vyhlasuje každý rok striedavo na tému drevené hračky, drevené bytové doplnky, drevené úžitkové predmety a šperk.
Tohtoročná súťaž je už deviata a mala dve kategórie: sériovo vyrábané hračky a originály, prototypy a modely. Väčšie zastúpenie mala druhá kategória, do ktorej sa prihlásilo 40 študentov stredných a vysokých škôl so 63 hračkami. Do kategórie sériovo vyrábaných hračiek sa prihlásili piati účastníci s 58 kusmi hračiek.
Súťažné práce tento rok hodnotila nielen odborná porota, usporiadatelia sa rozhodli dať slovo aj detskej porote. Tá pracovala v dvoch skupinách; deti predškolského veku a deti prvého stupňa základných škôl. Aj detská porota sa pri výbere najkrajších hračiek zhodla s odbornou porotou, ktorej predsedal Štefan Schneider z Katedry dizajnu, nábytku a drevárskych výrobkov Technickej univerzity vo Zvolene.
„Porota posudzovala vhodnosť hračky pre dané použitie, vhodnosť pre danú vekovú kategóriu, pôvodnosť a originalitu riešenia, výtvarnú úroveň riešenia, primeranosť technického zvládnutia, životnosť vo vzťahu k funkcii či zdravotnú bezchybnosť,“ ozrejmil predseda poroty. Podľa neho sú súťažné práce vo vyrovnanej „hladine“, viditeľná je tiež väčšia kreatívnosť a vyššia kvalita.
Porota ocenila autorov v každej kategórii, ceny si odniesli súťažiaci z viacerých miest Slovenska. Medzi ocenenými, ktorí získali čestné uznanie, je aj Miriam Michalková zo Združenej strednej školy drevárskej vo Zvolene. Uznanie získala za hračku „Ježko – bežko“ určenú pre zrakovo postihnuté deti.
Výstava drevených hračiek potrvá v múzeu do 30. marca. Jej súčasťou je tiež anketa o „naj“ hračku, o ktorej môžu rozhodnúť návštevníci.