ZVOLEN. Výsledky prieskumu o požívaní alkoholu a drog školopovinnou a stredoškolskou mládežou sú alarmujúce. Prieskum iniciovala komisia zriadená pri zvolenskom mestskom úrade, ktorá má zamedziť užívanie psychotropných látok mládežou v meste Zvolen. Deväťsto žiakov štvrtých až deviatych ročníkov troch základných škôl a študentov troch stredných škôl pôsobiacich na území mesta dostalo dotazníky, ktoré vypĺňali spoločne so svojimi rodičmi. Ako ukázali výsledky, názory detí sa diametrálne odlišujú od názorov ich rodičov. Mnohí rodičia ani netušia, aké majú ich deti skúsenosti s návykovými látkami. V dotazníkoch bola napríklad otázka, čo najčastejšie deti a mladí ľudia robia vo voľnom čase. Najviac žiakov uviedlo, že chodia na dvor, hrajú sa na počítači, alebo pozerajú televízor. Stredoškoláci chodia najčastejšie do mesta s kamarátmi, sedia v reštaurácii, alebo počúvajú hudbu či surfujú na internete. Podľa odpovedí tridsať percent žiakov už bolo aspoň raz v živote opitých, 82 percent ochutnalo pivo, 63 percent víno, 38 percent už fajčilo a osem percent detí má skúsenosti s marihuanou.
Stredoškoláci majú skúsenosti s týmito látkami oveľa bohatšie. Osemdesiat percent z nich už bolo aspoň raz opitých, takmer každý z opýtaných už ochutnal pivo a víno, 77 percent z nich už fajčilo. S marihuanou má skúsenosti 35 percent a s extázou 6 percent stredoškolákov. Podľa názoru detí aj rodičov je zo šiestich možností najnebezpečnejším miestom diskotéka, potom ulica, park, ihrisko a pohostinstvo. Deti sa cítia najbezpečnejšie na športovisku a podľa rodičov je najbezpečnejším miestom škola. Z dotazníkov tiež vyplynulo, že 29 percent žiakov ZŠ a 59 percent stredoškolákov sa už stretlo s niekým, kto im ponúkol drogu, no až 68 percent rodičov si myslí, že ich deti sú v súčasnosti ohrozené dostupnosťou drog.
„Vízia komisie, ako zamedziť užívanie psychotropných látok v meste Zvolen, je v rovine odporúčaní a želaní. Musíme v prvom rade posilniť systémové opatrenia v oblasti legislatívy. To je však beh na dlhé trate. Vieme, že musíme osloviť poslancov, primátorov a ďalších, aby nám pomohli riešiť túto situáciu. Ďalej chceme prehĺbiť tok informácií medzi občanmi a inštitúciami, zvýšiť záujem dospelých o riešenie problematiky závislostí a tiež je dôležité poznanie rodičov, lebo v rodine to všetko začína, aj končí,“ hovorí náčelník zvolenskej mestskej polície Juraj Družbacký.