22. aug 2007 o 16:46
Postihnutým deťom robili v tábore spoločnosť aj psy
Netradičný tábor absolvovali deti s rôznymi zdravotnými postihnutiami v Detskom integračnom centre vo Zvolene. Okrem rôznych druhov terapie mali v programe aj canisterapiu, čo je názov odvodený z latinčiny, v ktorej canis znamená pes.
(moj) Externý prispievateľ
Canisterapia využíva pozitívne pôsobenie psov na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda. Pôsobenie na fyzické zdravie človeka je pri canisterapii druhotné; motivuje k rehabilitácii a povzbudzuje imunitu prostredníctvom psychiky. „Všetkých nás dojal prípad ťažko telesne postihnutého osemročného Peťka, ktorý mal veľký strach zo psov,“ hovorí odborná pracovníčka centra Alena Ostrihoňová. „Na prvej hodine canisterapie kŕčovito ležal celý stŕpnutý v náručí rehabilitačnej pracovníčky, zapchával si uši pri každom zabrechaní psov a do očí sa mu od strachu tlačili slzy. Najskúsenejšia fenka Lejdy, vycvičená na canisterapiu, stále chodila okolo neho, stále viac sa k nemu približovala a ako keby sama od seba sa začala búrať bariéra medzi nimi. Na konci hodiny bol už Peťko uvoľnený, dokonca dovolil, aby si z jeho nohy vzala Lejdy piškótku. Počas ďalších hodín canisterapie sa spriatelil so všetkými tromi psíkmi a aj s malým šteniatkom, ktoré sme mali v tábore. Hladkal ich, smial sa, dával im piškóty. Tešil sa a bol šťastný...“
V tábore bolo šesť 4- až 10-ročných detí a dve zdravé, aby sa naučili navzájom pomáhať si a chápať sa. Program týždňového tábora bol zameraný aj na rozvoj jemnej a hrubej motoriky. Deti nenásilnou a hravou formou zvládli pohybové a loptové hry. Každý deň absolvovali takouto formou ranné cvičenie a popoludní relaxáciu s dýchacími cvičeniami a s relaxačnými cvičeniami jogy. Naučili sa tiež spievať niekoľko piesní, skladali origami, tvorili vlastné literárne diela – knihu o psíkoch a samé si ich ilustrovali. Namaľovali aj ďalšie práce, ktoré do konca prázdnin vystavujú v priestoroch Krajskej knižnice Ľ. Štúra vo Zvolene. „V posledný deň sme deťom odovzdávali medaily s podobizňou psíka a akýsi pamätný list so skupinovou fotografiou, z čoho mali veľkú radosť. Rozlúčka bola dojímavá. Deti odchádzali nadšené z toho, čo všetko za ten týždeň prežili. Tábor nebol pobytový, no bolo úžasné pozerať sa, keď si popoludní po ne chodili rodičia. Deti sa tešili z nazbieraných kupónikov za absolvované činnosti, vyberali ich z vrecúška a ukazovali rodičom. Vždy ich zaviedli do herne a ukazovali im výtvory z toho dňa. A nie raz nám od dverí zakričali: Prídem aj zajtra! Aj ráno, keď prichádzali, bolo vidieť, že sa tešia na to, či ich čaká a že sa tu cítia dobre a bezpečne,“ doplní Alena Ostrihoňová.
Centrum je zariadením Krajského školského úradu v Banskej Bystrici. Odbornú pomoc poskytuje pre takmer 1500 detí so všetkými druhmi, stupňami a kombináciami postihnutí, teda s telesným, zrakovým, sluchovým, rečovým, mentálnym i viacnásobným postihnutím, deťom trpiacim autizmom či deťom s vývinovými poruchami učenia. Vekovú hranicu obmedzenú nemá, to znamená, že tím psychológov, špeciálnych pedagógov, fyzioterapeutov a odborníkov na rehabilitáciu a sociálnu prácu sa stará o deti od ich narodenia až kým neprekročia prah dospelosti. Podľa druhu a stupňa postihnutia pracujú s deťmi individuálne a aj mimo tábora uplatňujú pri ich liečbe canisterapiu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou