8. aug 2007 o 17:51
Rekonštrukcia sobášnej siene?
Postup mesta, ktoré začalo prípravy na rekonštrukciu sobášnej siene na Zvolenskom zámku, nebol v súlade s legislatívou. Skonštatovala to hlavná kontrolórka mesta, právnička Oľga Polášková. S navrhovanou rekonštrukciou nesúhlasí ani pamiatkový úrad. Sobášn
(moj) Externý prispievateľ
Je preto prirodzené, že zastaraný interiér chcelo upraviť. Problémom je, že zámok nepatrí mestu, jeho vlastníkom je Slovenská národná galéria Bratislava, ktorá je štátnou inštitúciou. Samospráva do cudzieho majetku peniaze investovať nemôže, mesto sa preto snaží nájsť východisko zo situácie a chce upraviť nájomný vzťah so Slovenskou národnou galériou do takej roviny, aby mohlo v sobášnej sieni robiť zásahy technického charakteru. V súčasnosti sobášnu sieň užíva bezplatne na základe „zmluvy o spolupráci“.
Ešte v roku 2005 vypísalo mesto súťaž na architektonické návrhy na úpravu interiéru sobášnej siene, pričom v podmienkach súťaže zadalo riešiť aj technické požiadavky, ako je klimatizácia či kúrenie. Vtedajší mestskí poslanci na súťaž a spracovanie architektonickej štúdie vyčlenili z rozpočtu mesta 100-tisíc korún, mesto z nich vyčerpalo 91-tisíc. V rozpočte na tento rok schválili ďalších 800-tisíc korún na projektovú dokumentáciu. V apríli t. r. požiadalo mesto o stanovisko k víťaznému návrhu krajský pamiatkový úrad, pretože zámok je národnou kultúrnou pamiatkou. Poslanec mestského zastupiteľstva, právnik Jozef Ďurica však pred mesiacom upozornil, že takúto žiadosť môže podať len vlastník, nie nájomca. Podľa neho to mala urobiť galéria, nie mesto. Vyslovil presvedčenie, že mesto v tomto smere koná protiprávne a zbytočne. Poslanecký zbor preto poveril kontrolórku mesta, právničku Oľgu Poláškovú, aby prešetrila zákonnosť doterajších krokov. Tá na rokovaní poslancov minulý týždeň Ďuricove slová potvrdila. „Mesto nie je vlastníkom objektu, mali sme splnomocniť galériu, aby požiadala pamiatkový úrad o súhlas. Mesto tiež nemôže robiť stavebné a technické úpravy v sieni. Ani podľa zákona, ani podľa zmluvy, uzatvorenej medzi mestom a národnou galériou,“ uviedla.
K rovnakému záveru dospel aj Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici, ktorý realizáciu víťazného architektonického návrhu označil za neprípustnú. Rozhodol tak práve preto, že súčasťou rekonštrukcie mali byť aj stavebné úpravy interiéru a sčasti aj exteriéru. S nimi nesúhlasí ani galéria ako vlastník zámku. Hoci mesto do gotického vzhľadu siene a kamenných klenieb zasahovať nemienilo, galéria nesúhlasí ani so zásahom do podlahovej konštrukcie. Autori víťazného návrhu chceli riešiť problematiku vykurovania podlahovým kúrením.
Polášková navrhla peniaze vo výške 800-tisíc korún, ktoré sú v rozpočte určené na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie, presunúť na nákup interiérového vybavenia do sobášnej siene. Vybavenie je majetkom mesta, takže doň investovať peniaze môže. Poslanci sa presunom sumy zatiaľ nezaoberali. Primátor Miroslav Kusein sa chce do konca augusta stretnúť s vedením Slovenskej národnej galérie a Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici a dohodnúť s nimi ďalší postup. Galéria pravdepodobne do úprav sobášnej siene teraz nebude investovať. Správca zámku už vlani žiadal 100 miliónov na rekonštrukciu, za ne však chcú opraviť naliehavejšie problémy. Peniaze na rekonštrukciu galéria zatiaľ neposkytla.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou