8. aug 2007 o 17:41
Z najstaršej i novodobej histórie obce
Kedy vznikla Očová? Najschodnejšou cestou, ako sa dopátrať k počiatkom Očovej, je hľadať a zhodnocovať zmienky o nej v písomných dokumentoch...
(Podľa knihy Očová, história a súčasnosť.) Externý prispievateľ
Kedy vznikla Očová? Najschodnejšou cestou, ako sa dopátrať k počiatkom Očovej, je hľadať a zhodnocovať zmienky o nej v písomných dokumentoch. V listine z roku 1351 sa v istej súvislosti hovorí o ceste vedúcej z Očovej do Slovenskej Ľupče – čo možno považovať za prvú písomnú zmienku o obci. V roku 1410 kráľ vyhovel sťažnosti podaných, medzi inými aj Očovanov, na správu vígľašského panstva. V roku 1424 daroval kráľ Žigmund Vígľašský zámok a tým aj Očovú svojej manželke Barbore. Ďalšia listina z roku 1454, ktorú vydal kráľ Ladislav Pohrobok, poskytuje informáciu o tom, že v Očovej bola mýtna stanica. Počiatky Očovej, ako poľnohospodárskej komunity vígľšského panstva, sú však staršie ako je rok 1351 a v zhode s odborníkmi z dejín architektúry a umenia ich možno bezpečne položiť najneskôr do prvej polovice 14. storočia.
Moderné dejiny
Počiatok moderných dejín Očovej možno datovať od druhej polovice 19. storočia, keď sa zrušilo poddanstvo. Dynamicky sa mení profesijná štruktúra obyvateľstva – vzniká trh práce. Obec sa napojila cestnými spojmi na komunikačnú sieť regiónu, čím sa zlepšil prístup do hospodárskych a spoločenských centier. Očová sa stáva sídlom vyššej verejnosprávnej jednotky – notariátu. Dostala právo vydržiavať ročne dva jarmoky. Počet obyvateľstva narastá, pozitívne sa vyvíja jeho veková štruktúra, zvyšuje sa vzdelanostná úroveň. Tragicky sa do vývoja obce zapísala 1. svetová vojna v podobe strát na ľudských životoch, ktorá hlboko otriasla hospodárskymi a sociálnymi možnosťami väčšiny obyvateľstva. To sa v tejto dobe väčšinou zamestnáva poľnohospodárstvom. Očovania však boli známi aj ako kupci s dobytkom.
Od roku 1928 bola zavedená pravidelná autobusová doprava a v roku 1929 bola obec elektrifikovaná. Na jeseň 1930 sa začalo s výstavbou terajšej školy, vyučovať sa začalo 3. januára 1933, hoci oficiálne bola otvorená v roku 1934. Do toho času sa učilo na viacerých miestach.
Ťažké boje o Očovú
Počas Slovenského štátu vznikol v obci Revolučný národný výbor a časť mužov nastúpila do Slovenského národného povstania. Obec podporovala povstanie finančne aj materiálne. Rumunská a Červená armáda zvádzali koncom februára 1945 ťažké boje o oslobodenie Očovej (padlo v nich vyše 300 vojakov). Nemecké vojsko odvlieklo dospelých mužov (800) a obec vyrabovalo. Počas bojov Očová utrpela aj veľké hmotné škody – vyhorelo 30 domov, poškodené boli verejné aj cirkevné objekty. Obec bola oslobodená 1. marca 1945, ale vojnový stav a ostreľovanie trvali až do konca mesiaca.
Povojnové roky...
Po vojne bola hlavnou úlohou náhrada vojnových škôd. Individuálna, štátna a družstevná bytová a iná výstavby si vyžiadala koncepciu výstavby a zástavby, rozvíjanie miestnej komunikačnej siete, elektrických rozvodov – modernú informačnú integráciu, reguláciu potoka, úpravu ciest. Súkromné hospodárenie v poľnohospodárstve nahradilo JRD. Zvýšila sa zdravotnícka starostlivosť. Od roku 1951 pôsobí v obci obvodný lekár, postavilo sa zdravotné stredisko, bola otvorená zubná ambulancia. Nezastupiteľný význam má vybudovanie obecného vodovodu v r. 1965, plynofikácia obce – 1993. Do siete miestnych vzdelávacích zariadení k základnej škole pribudli materská škola a základná umelecká škola. Z verejnoprospešných stavieb má svoj význam objekt obecného domu – Obecný úrad (1952), kultúrny dom a dom smútku.
Očová patrí k podpolianskym lokalitám s pôsobivým hudobno-tanečným folklórom. Folklór je v súčasnosti výrazným kultúrnym fenoménom v obci vďaka folklórnym súborom Očovan a Poľana.
Poľnohospodárske družstvo Očová je transformované z Jednotného roľníckeho družstva Očová, ktorého začiatky sa datujú od 19. júla 1949. Družstvo systémom prenájmu obhospodaruje 4576 ha pôdy od 1345 oprávnených osôb. (Z toho je 2003 ha ornej pôdy a 2573 ha trvalých trávnych porastov. V živočíšnej výrobe sa družstvo zameriava na chov hovädzieho dobytka mliečneho typu, ošípaných a oviec. Od r. 1995 družstvo organizuje každoročne celoslovenský Deň poľa.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou