8. aug 2007 o 17:28
Úradníci sú bezmocní
Priamo pod oknami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene sa v nevyužívanej budove, patriacej mestu, schádzajú bezdomovci a narkomani, ktorí dokážu za dva týždne vyprodukovať neuveriteľné množstvo odpadu. Strážcovia zdravia obyvateľov, praco
(schv) Externý prispievateľ
Zvolen – V jednom rohu miestnosti sú porozhadzované staré handry, rozdriapané matrace, paplóny a iné smeti, v druhom ľudské výkaly. Takýto pohľad sa naskytne pozorovateľovi, ktorý nazrie do budovy v bývalých Jegorovových kasárňach vo Zvolene, ktorá patrí mestu. Pred časom ju síce zabezpečilo tým, že bránu do dvora objektu zamklo, no bezdomovci a narkomani, ktorí sa tu schádzajú, si našli nový vchod. Vybúrali zadnú stenu.
Pred pár rokmi v budove vyrábala súkromná firma nealkoholické nápoje, no presťahovala sa a objekt odvtedy chátra. Čo sa dalo odmontovať, a aj to, čo sa nedalo, si dávno niekto odniesol. Mesto v tom čase vyčíslilo škodu po zlodejoch na milión dvesto tisíc korún. Polícia prípad prešetrovala, napriek tomu dodnes zostal páchateľ neznámy. Výstavba novej Hronskej ulice dala objektu širšiu perspektívu, i keď v nej nezostal kameň na kameni. Plány mesta pred dvomi rokmi boli jasné. Budovu treba zbúrať a pozemok predať. Hoci oň prejavila záujem talianska spoločnosť, ktorá na jej mieste plánovala postaviť novú, časom sa svojich zámerov vzdala.
Súčasný stav je o to zarážajúcejší, že len niekoľko krokov ďalej sídli regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ako nás informoval jeho riaditeľ Viktor Kozmovský, zabezpečiť budovu z pohľadu ochrany zdravia musí majiteľ, teda mesto. „Mesto má na to možnosti aj páky,“ uviedol. „Už sme viackrát upozornili pracovníkov mesta na súčasný stav a hroziacu možnosť vzniku nákazy. Podnikli aj patričné kroky, ale tie sú neúčinné. Raz za tri mesiace sem dovezú veľkoobjemový kontajner a na náklady mestskej pokladne smeti a nečistoty odstránia. Spolupracuje aj mestská polícia. Ale keď bezdomovcov vyženie, za dve hodiny sú späť,“ opisuje riaditeľ súčasnú situáciu a tvrdí, že jediným východiskom je zbúranie budovy. Rovnaké stanovisko má aj radnica, no viac rokov sa k tomu akosi nemá. Asanácia totiž stojí peniaze. A čo robí úrad zdravotníctva okrem toho, že upozornil majiteľa budovy? „Kompetencie môžeme uplatniť len voči tomu, kto niečo má. Bolo by absurdné, keby sme my, alebo mestská polícia, dali pokutu bezdomovcom,“ hovorí Viktor Kozmovský. Ale ak musí z pohľadu ochrany zdravia podľa zákona zabezpečiť budovu majiteľ, pokuta by mala smerovať na mestský úrad nie bezdomovcom, ktorí sa v nej zdržiavajú protiprávne.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou