11. júl 2007 o 14:05
Školu financujú učitelia z vlastného
Gándhího gymnázium pre rómske deti nevie, kde a či vôbec otvorí v septembri nový školský rok. Malo sa sťahovať do Lučenca a hoci zriaďovateľ školy, ktorým je vyšší územný celok, zmenu sídla odsúhlasil, ministerstvo školstva sťahovanie bezdôvodne zamietlo.
Ľubica MOJŽIŠOVÁ Externý prispievateľ
Nové sídlo v Lučenci ponúkol osemročnému Gándhího gymnáziu Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý je zriaďovateľom školy. Zmenu sídla BBSK formálne odsúhlasil vo februári, ako však informoval riaditeľ školy Peter Gábor, ministerstvo školstva sťahovanie zamietlo. „Písomne sme doteraz rozhodnutie nedostali, ani súhlasné, ani zamietavé, preto som telefonicky sondoval na ministerstve, či sa môžeme sťahovať. Povedali, že nie. Naše presťahovanie odmietli bezdôvodne, bez toho, aby si čokoľvek overili,“ skonštatoval. Vedúca odboru vzdelávania Úradu BBSK Gabriela Oravcová potvrdila, že budúcnosť školy je otázna. „Ak nám štátni úradníci dávajú balvany pod nohy, nech teda preberú zodpovednosť za takýto typ školy. Je nemysliteľné, aby po troch rokoch túto školu vyňali zo siete škôl. Je to štát, ktorý túto patovú situáciu zapríčinil,“ povedala. BBSK chce písomne požiadať ministerstvo školstva o jednoznačné a odôvodnené stanovisko. Podľa Oravcovej BBSK uvažuje nad možnými variantmi, tie však konkretizovať odmietla. Budovu na Môťovskej ulici vo Zvolene, kde gymnázium sídli, bude musieť škola pravdepodobne opustiť, podľa Gábora už BBSK zverejnilo zámer na jej predaj. „Deťom sme dali vysvedčenia do rúk bez toho, aby sme im vedeli povedať, kde a či vôbec otvoríme v septembri nový školský rok,“ dodal.
Sťahovanie do Lučenca vedenie školy uvítalo, pretože vo Zvolene nemá vlastný internát a gymnázium navštevujú deti z celého Slovenska. Nemá ani jedáleň a telocvičňu, tie má provizórne zriadené v dvoch triedach. „V Lučenci sme mali mať všetko pod jednou strechou, bolo by to ideálne riešenie,“ podčiarkol Gábor. Gymnázium má v septembri začať štvrtý školský rok. Podľa riaditeľa viaceré deti nemajú zdravé sebavedomie, mnohé vyrastajú v prostredí, v ktorom nemajú dobré podmienky na učenie, preto nevyhnutne potrebujú mať budovu vo svojej správe, aby mohli pripraviť koncepciu vzdelávania minimálne na dvadsať rokov. Podľa neho je dobrým znamením, že na budúci školský rok sa im prihlásili aj nerómske deti, pretože integrácia rómskeho etnika je pre nich jedným z cieľov. „Deti by návrat do základných škôl poznačil; vrstovníci by sa im vysmievali, že gymnázium nedokončili,“ poznamenal predseda rady školy Vladimír Berko. Dodal, že osemročné gymnázium je zároveň liahňou študentov pre Katedru rómskej kultúry. Tá vznikla pred sedemnástimi rokmi na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre so zámerom pripravovať kvalifikovanú rómsku inteligenciu – učiteľov rómskych detí pre prvý stupeň základných škôl a osvetových a sociálnych pracovníkov. Zo všetkých študentov katedry tvoria Rómovia podľa Berka iba 15 percent.
Otázka sťahovania bola súčasťou širšieho vzdelávacieho projektu, na ktorý má škola financie ešte len dostať. Školský rok preto skončili s deficitom 1,7 milióna korún. Učitelia situáciu riešili financovaním z vlastných zdrojov. Riaditeľ založil šperky či notebook, vzal si aj pôžičku z nebankového subjektu s vysokým úrokom, na ktorej prerobí 25-tisíc korún. Myslí si, že akýkoľvek hudobný rómsky projekt dostane včasnejšie a vyššie dotácie ako ich škola. Aby mohli ukončiť školský rok, učitelia poskytli sumy od 1000 do 8000 korún. Škola je navyše financovaná podľa zákonných normatívov na žiaka, slovenská sieť škôl však nepozná gymnázium internátneho typu, preto na ubytovanie a stravu žiakom verejná správa neprispieva.
Gándhího gymnázium trápi aj nevyriešená otázka riaditeľa školy, Peter Gábor je iba poverený vedením. V marci vo výberovom konaní ho rada školy schválila za riaditeľa. Konanie sa pre neprítomnosť jedného z 5-člennej rady školy konalo s osemhodinovým oneskorením - ráno na druhý deň po uplynutí dvojmesačnej lehoty od jeho vyhlásenia, BBSK ho preto označilo za neplatné. Rada školy následne požiadala o vyhlásenie ďalšieho výberového konania, podľa učiteľa gymnázia Sabola však BBSK dodnes na túto požiadavku nezareagoval. „Protestujeme nad benevolenciou kompetentných, nad zbytočnými prieťahmi vo vyhlásení výberového konania,“ zdôraznil. Vedúca odboru BBSK Oravcová situáciu okomentovala: „Konali sme v súlade s platnou legislatívou.“
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou