5. júl 2007 o 18:27
Deti desia fyzické tresty
Nedávajte deťom za vysvedčenie „zaracha“, lebo tým najviac môžete vytrestať seba, tvrdia psychológovia.
Psychológovia tvrdia, že ak rodič dá dieťaťu za zlé vysvedčenie „zaracha“, zakáže mu pozerať televíziu alebo sa hrať na počítači, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou práve on, kto to napokon trpko oľutuje. „Ak dostane dieťa zaracha alebo iné zákazy, správa sa spravidla tisíckrát horšie, lebo sa nudí,“ hovorí psychologička Dorota Kopasová z Detského centra Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave. Rovnako neodporúča nútiť dieťa, aby sa cez prázdniny učilo. Ak predsa, tak výlučne prostredníctvom hier. Zlepšenie sa v slovenčine môže dosiahnuť častou hrou scrable. Keď mu nejde sčítavanie, skúste popri ležaní na kúpalisku detský kockový poker. Rovnako skvelým vyplnením voľného času na pláži je anglicko-slovenské pexexo či cudzojazyčná knižka.
Vysvedčenie je ocenenie celoročnej práce dieťaťa a jeho spolupráce s rodičmi. Podľa Kopasovej by rodič mal sledovať jeho výkony celý rok a ak zaregistruje zlyhávanie, podať mu pomocnú ruku alebo hľadať radu u psychológa. Pre obe strany je na Slovensku už niekoľko rokov Detská linka istoty Slovenského výboru UNICEF. Jej pracovníci priznávajú, že v období klasifikácie známok počet telefonátov stúpa. „Chceli radu, ako si ešte opraviť známky, ako povedať rodičom, že z niektorých predmetov majú zlé známky,“ uviedla Silvia Bronišová z Linky detskej istoty. Zároveň dodala, že chlapcov a dievčatá ešte stále desia fyzické tresty. „Dieťa sa nesmie báť vlastných rodičov, má s nimi spolupracovať. Ak má problém s učením, treba si v trojici sadnúť a zistiť dôvody,“ prízvukuje psychologička. Bohužiaľ, často rodič „precitne“, až keď mu príde pozvánka do školy. A možno to znie zvláštne, ale aj v prípade neúspechov treba dieťa pozitívne motivovať k zlepšeniu. Rovnako je dôležité, aby dieťa pochopilo, že sa neučí pre rodičov, ale pre seba, a to veľa rodičov pri odmene za dobré vysvedčenie prehliada. „Aj dobre situovaná rodina by mala zvážiť hodnotu daru. Retiazky, bicykle, mobily či dokonca dovolenky nie sú dobrou motiváciou a dieťa tým v škole vyčnieva z radu,“ dodáva Bronišová.
A tak najlepším darom stále ostáva dobrá kniha, čokoláda alebo motivačná hra, ktorá rozvije zručnosti dieťaťa ešte viac.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou