26. jún 2007 o 0:00
Vagón zavítal aj do Zvolena
Myšlienka uskutočniť projekt tlela v hlavách organizátorov už mnohé roky, financie však projektu nedávali zelenú. Jeho realizácia sa tento rok konečne podarila.
Svoju púť začal v Poprade 26. marca a do 26. októbra poputuje po tridsiatich dvoch mestách na
Anna Ďurišová Externý prispievateľ
Myšlienka uskutočniť projekt tlela v hlavách organizátorov už mnohé roky, financie však projektu nedávali zelenú. Jeho realizácia sa tento rok konečne podarila.
Svoju púť začal v Poprade 26. marca a do 26. októbra poputuje po tridsiatich dvoch mestách na Slovensku. Historička z múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici Viera Kováčová objasnila tému projektu: „V marci sme si pripomenuli 65. výročie prvých židovských transportov a výstava sa nesie v duchu pripomenutia si koncentračných táborov. V dvoch vlnách židovských deportácií bolo z územia Slovenského štátu odtransportovaných približne 71 500 Židov. V súčasnosti sa o tomto probléme hovorí málo. Aj týmto spôsobom sme chceli oživiť spomienku na všetkých, ktorí v tomto období zahynuli.“
Dva železničné vozne, identické s tými, ktoré sa používali počas druhej svetovej vojny na transport Židov, stáli na stanici od 18. júna. V prvom je zachytená história protižidovských opatrení. Stred odzrkadľuje osudy rasovo prenasledovaných osôb.
Druhý vozeň je zariadený jednoducho, aby si aj návštevníci mohli na vlastnej koži vyskúšať, akým spôsobom prevážali Židov. Súčasťou výstavy sú napodobeniny deportovaných postáv. Cez veľkoplošnú obrazovku sú návštevníkom prezentované výpovede prenasledovaných ľudí. Denne sem prichádzajú skupinky zvedavcov. Samotné gro návštevníkov tvoria prevažne študenti stredných a základných škôl. Prehliadku majú na starosti organizované skupiny mladých ľudí zo Zvolena, ktorí aj takto trávia hodiny v rámci výučby dejepisu. Študenti stredných škôl si takýmto spôsobom môžu sami vyskúšať lektorovanie. Po jeho úspešnom zvládnutí získajú certifikát lektora múzea Slovenského národného povstania. „V dovolenkovom období sa zameriame na veľké krajské mestá, ako sú Bratislava, Žilina, Nitra a napokon Trnava,“ dodáva historička.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou