Najväčší záujem o štúdium na vysokých školách majú gymnazisti a absolventi strednej zdravotníckej školy. V ďalšom vzdelávaní pokračuje len tretina maturantov stredných odborných škôl.
Maturanti majú skúšku dospelosti za sebou. Niektorých čaká ďalšie štúdium na vysokej škole, iní sa rozhodli zamestnať sa. Hoci na Gymnáziu Ľ. Štúra vo Zvolene budú mať až v septembri presné údaje o tom, koľko tohtoročných absolventov prijali na vysokú školu, už teraz výchovná poradkyňa Soňa Lazaríková konštatuje, že z 214 žiakov si len desať nepodalo prihlášky. „To je každoročný priemer,“ hovorí. V minulom roku mali zvolenskí gymnazisti najväčší záujem o vysoké školy so zameraním na ekonomiku a právo. Prihlásila sa na ne vyše polovica štvrtákov. Naopak, menší záujem prejavili o prírodné vedy a informatiku. Vlani sa pätnásť študentov gymnázia prihlásilo na medicínu. Neuspeli len dvaja. „Tento výsledok považujeme za úspech. Hoci sa na medicínu nehlási veľa študentov, takmer deväťdesiat percent z nich je prijatých, a to nielen na vysoké školy u nás, ale aj v Čechách,“ dodáva Lazaríková. Na Strednej priemyselnej škole strojníckej vo Zvolene maturovalo v tomto roku 78 štvrtákov. Len tretina z nich si podala prihlášku na vysokú školu, ktorá nadväzuje na zameranie strednej školy. Výnimkou sú študenti, ktorí chcú ísť študovať celkom odlišný smer, akému sa venovali v posledných štyroch rokoch. Napríklad jeden má záujem o právo, ďalší o politické vedy a medziľudské vzťahy a niektorí si vybrali vojenskú kariéru. Väčšina tohtoročných maturantov Strednej zdravotníckej školy vo Zvolene bude pokračovať v štúdiu na fakulte ošetrovateľstva na niektorej zo štyroch slovenských univerzít. Ich snaha získať bakalársky alebo magisterský titul vyplýva najmä z nového trojstupňového rozdelenia zdravotníckeho personálu. Maturita umožňuje absolventovi strednej školy pracovať v zdravotníckom zariadení alebo v zariadení sociálnych služieb len vo funkcii zdravotnícky asistent. Získaním vysokoškolského titulu sa z neho stane zdravotná sestra. Zo 122 maturantov Strednej združenej školy služieb vo Zvolene prejavila záujem o ďalšie vzdelávanie len tridsiatka. Väčšina z nich sa plánuje aj v budúcnosti venovať turizmu a hotelierstvu. Keďže sa študenti na strednej škole venovali aj cudzím jazykom a komunikácii, mnohí prehodnotili svoju pôvodnú voľbu pracovať v službách a prihlásili sa na vysoké školy, ktoré s týmto odborom nesúvisia. Prihlášky poslali napríklad na filozofickú fakultu so zámerom študovať poľský jazyk a literatúru, alebo na právnickú fakultu, fakultu žurnalistiky a masmediálnej komunikácie, či fakultu európskych štúdií a regionálneho rozvoja.
Plánovanej reforme zdravotníctva odborná verejnosť vytýka komplikovanosť a nesystémovosť. Podľa niektorých ju treba rýchlo zmeniť, aby sme sa vyhli problémom.