ostí majú ešte ďalších dvadsaťpäť dní, avšak za každý deň omeškania sa im dotácia skráti o jedno percento,“ povedal nám Jozef Novák, vedúci Regionálneho pracoviska Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo Zvolene (RP PPA).
Zvolenské pracovisko má na starosti okresy Zvolen, Banská Bystrica, Krupina, Detva, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Brezno a Banská Štiavnica. Z týchto okresov požiadalo o dotáciu 1020 poľnohospodárov. „Dá sa predpokladať, že v priebehu dvoch týždňov prijmeme ešte tridsať až päťdesiat žiadostí. Niektorí asi pozabudli, alebo si nestihli včas vybaviť všetky náležitosti...,“ dodal vedúci. Tak či tak už v termíne prijali o päťdesiat žiadostí viac ako vlani. Prichádzajú väčšinou noví žiadatelia, ktorí si doteraz dotáciu neuplatňovali. Niektorí o takej možnosti vraj ani nevedeli. Vrátili sa aj takí, čo si dotáciu v minulosti prestali uplatňovať, pretože sa im to buď nechcelo alebo neoplatilo vybavovať. Väčšinou ide o drobných, takpovediac hektárových poľnohospodárov. Hektár je totiž najnižšou rozlohou, na ktorú možno dotáciu požiadať. Navyše na ňom nesmie byť rozloha jedného poľa menšia ako tridsať árov.
Poľnohospodári si nenechali všetko na posledný deň. Kým do 14. mája prijímali denne viac ako sto žiadostí, v posledný deň, teda 15. mája, ich bolo 86. Problémy boli iba zrána, kedy sa na chodbách nahromadilo najviac ľudí.
Čo treba na dotáciu?
„Človek musí byť buď vlastníkom pôdy, alebo ju musí mať v prenájme,“ vysvetlil Jozef Novák. Vlastníctvo, ani prenajatie pôdy nemusí pri podávaní žiadosti vôbec dokladovať. Sám si berie na zodpovednosť, že si nenárokuje dotáciu na pôdu, na ktorú si žiada peniaze iný človek. „Podpora sa vypláca na takzvaný kultúrny diel. Ak si dotáciu uplatnia viacerí, vyskočí to pri krížových kontrolách a potom majú problém,“ dodal vedúci. Často sa stáva, že si majitelia pôdy nárokujú dotáciu na všetku pôdu, ktorú vlastnia. Pritom poľnohospodársky využívaná je iba časť pozemku. Poľnohospodárske využitie je vlastne základnou podmienkou.
Koľko na hektár?
Tu treba rozlišovať, či ide o podnikateľa alebo o fyzickú osobu – nepodnikateľa. Človek, ktorý má síce pôdu a obrába ju, no nie je podnikateľom, môže dostať iba základnú dotáciu na pôdu. „Stačí, keď predloží občiansky preukaz, mapu s vyznačenou pôdou a k tomu kópiu zmluvy o zriadení účtu, na ktorý sa peniaze poukážu,“ vysvetlil vedúci zvolenského pracoviska. Za vlaňajšok vyšla základná sadzba na hektár 2500 korún, predpoklad na tento rok je 3000 korún. Pri základnej sadzbe je jedno, kde sa pôda nachádza. Znevýhodnené oblasti sú riešené samostatne, peniaze na ne však môže žiadať iba podnikateľ.
Podnikateľ dostane viac
Oplatí sa poľnohospodárovi prejsť na živnosť? Z hľadiska dotácií jednoznačne áno. Na druhej strane takýto samostatne hospodáriaci roľník už plní funkciu agropodniku, aj so všetkými náležitosťami, od účtovníctva až po všetky agrotechnické a agronomické zásady hospodárenia. Nielen práca na poli, ale množstvo, ako sa hovorí, papierovačky. A čo za to? V znevýhodnených oblastiach sa dotácia na hektár pôdy môže vyšplhať až na sedemtisíc korún.
Čo sa týka počtu žiadateľov, nepodnikatelia tvoria asi polovicu zo všetkých žiadateľov o dotáciu. Ak by sme si zobrali plochu, neporovnateľne viac pôdy patrí práve podnikateľom.
Okrem základnej dotácie môžu poľnohospodári dostať aj peniaze na podporované plodiny. Vo Zvolene požiadalo o takúto dotáciu 447 žiadateľov. Ide o vybrané druhy plodín - väčšinou obilniny, časť strukovín a ďalšie... Na zemiaky by ste však peniaze darmo žiadali. Tie nie sú podporované.
Kontroly vyberá systém
Ani v poľnohospodárstve nie je nič ponechané iba na tvrdenia žiadateľov o dotáciu. Tie v praxi kontrolujú... „Systém každoročne náhodne vyberá, ktorých poberateľov podpory skontrolujeme,“ dodal vedúci RP PPA vo Zvolene J. Novák. Kontrolóri zisťujú, či je pôda skutočne obrábaná tak ako má byť a tiež, či je deklarovaná plocha správne určená. Veľakrát si starší ľudia nesprávne zakreslia svoj pozemok do mapy.