2. jún 2007 o 0:00
Niektoré cintoríny sú nelegálne!
Podľa nového zákona o pohrebníctve každý cintorín musí mať vypracovaný prevádzkový poriadok, ktorý mali obce a mestá predložiť na schválenie do novembra minulého roka. Problémy starostom však spôsobujú nevysporiadané pozemky i hľadanie vhodného správcu ci
(schv) Externý prispievateľ
ntorína, ktorému musia zaplatiť odborné školenie. Mnohé obce s malým počtom obyvateľov si to nemôžu dovoliť. Okrem týchto povinností musia uzavrieť nájomné zmluvy s pozostalými a to je tiež sprevádzané mnohými problémami pri ich vyhľadávaní. Ak sa im to však nepodarí, môžu hrob jednoducho zrušiť.
Jednou z najmenších obcí v našom regióne je Bzovská Lehôtka, ktorá má 120 obyvateľov. Napriek tomu prevádzkový poriadok cintorína už má hotový a má aj správkyňu, ktorá absolvovala odborné školenie. „Správcovstvo cintorína sme chceli riešiť spoločne s okolitými obcami, ale nakoniec sme tento zámer prehodnotili. Ak máme inej obci prispievať na správu, tak si zaplatíme radšej vlastného človeka. Je pravda, že nám tento krok zaťaží obecný rozpočet, ale postupne to vyriešime,“ komentoval postup starosta Jozef Pálka.
V Turovej sú s prípravou všetkých krokov len na začiatku. Ako nám povedala starostka Ľudmila Koleničová, všetko stojí na nevysporiadanom pozemku pod cintorínom. Ten patrí cirkvi a doteraz sa nepodarilo iniciovať stretnutie jej zástupcu so zástupcom obce. „Prevádzkový poriadok by mohol byť hotový už tento týždeň a na školenie správcu najpravdepodobnejšie pôjdem ja,“ hovorí starostka. Okolité obce sa totiž dohodli, že školenie budúcich správcov cintorínov zorganizujú spoločne, aby ich vyšlo lacnejšie. V Turovej majú pripravený aj súpis hrobov a adresy pozostalých, čiže vypracovanie zmlúv by pre obecný úrad nemal byť problémom. „Nevieme identifikovať asi päť hrobov, ale v spolupráci s občanmi sa nám to isto podarí,“ konštatuje starostka.
Napriek tomu, že v Stožku tiež nemajú vysporiadané pozemky pod pohrebiskom, starostka Jana Klimová sa neobáva, že by ich majitelia robili obci problémy. Zatiaľ nemajú ani správcu cintorína. „Túto otázku budeme riešiť spolu s obcami združenými v mikroregióne Podpoľanie. Jeden človek bude správcom cintorínov vo všetkých obciach, ktoré budú mať o to záujem. Takto nás to vyjde lacnejšie,“ vysvetľuje. Napriek nevysporiadaným pozemkom chcú na tunajšom cintoríne, ktorý je v svahu, urobiť v najbližšej dobe terénne úpravy – kaskády, ktoré by zjednodušili kopanie hrobov.
Aj v Devičí rozhodne o správcovi cintorína až budúcotýždňové zasadanie obecného zastupiteľstva. Poslanci majú odobriť podpísanie zmluvy s krupinskou pohrebnou službou. „Z tohto dôvodu ešte nemáme vypracovaný prevádzkový poriadok,“ dodáva starosta Ján Baláž. Problémy mali aj s pozemkom, ktorý patrí cirkvi, hoci oň neprejavuje záujem. Najväčší problém však starosta vidí s uzatváraním zmlúv s pozostalými. „Máme veľa hrobov, ku ktorým sa majitelia nehlásia. Neviem, či ich vôbec vypátrame,“ konštatuje.
Mnohí starostovia berú na ľahkú váhu povinnosti vyplývajúce z nového zákona o pohrebníctve. Pritom riskujú nemalú pokutu, pretože bez prevádzkového poriadku, správcu cintorína a bez podpísaných zmlúv s pozostalými, sa pohrebiská stávajú nelegálnymi, a nemali by na nich ani pochovávať.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou