Zvolen - Viaceré základné školy pravidelne zápasia so zavšivením svojich žiakov. Vši u nich zaregistrovali aj v tomto roku. Objavujú sa aj u škôlkarov. Riaditelia dokonca využívajú možnosť udeliť na škole deň voľna, spravidla v piatok, aby mali rodičia viac času zbaviť detí tohto cudzopasníka. Nejde však o epidémiu. Podľa Margaréty Launerovej, vedúcej oddelenia hygieny detí a mládeže Štátneho zdravotného ústavu vo Zvolene, „za epidémiu sa považuje ochorenie minimálne piatich detí v kolektíve, a to nielen v súvislosti so všami, ale aj pri iných ochoreniach.“ Ak ide o tri či štyri deti v triede, považuje sa to za sporadický výskyt, hoci v rámci školy ich môže byť aj viac.
Vši deti napádajú väčšinou v zimnom období, prípadne ešte na jeseň a na jar, v lete vôbec. V zime im totiž vyhovuje prostredie pod čiapkami, šatkami či čelenkami. Vši sú lezúcim hmyzom, takže z človeka na človeka neskáču, ale jednoducho prelezú. Nepostihujú preto len deti, potrápiť sa s nimi môže aj dospelý. Nie je výnimkou nakazený učiteľ, vši sa podľa lekárky dostávajú aj do nemocníc. „Je však pravda, že viac postihujú deti v mladšom veku, na prvom stupni základných škôl a spravidla ich do kolektívu prinesie niekto z rodiny s nižším sociálnym štandardom, kde nie je hygiena taká, aká by mala byť,“ povedala lekárka. „Ak sa u niektorého dieťaťa vyskytnú vši, v žiadnom prípade by nemalo ďalej chodiť do školy či škôlky. Rodičia by s ním v prvom rade mali navštíviť odborného kožného lekára, ktorý potvrdí diagnózu. „Ak sa v triede vyskytne prípad zavšivenia, riaditeľ alebo triedny učiteľ by mal upozorniť aj rodičov ostatných detí, aby preventívne umyli deťom vlasy špeciálnym šampónom. V rodinách detí, ktoré už sú postihnuté všami, je potrebné dezinfikovať všetko, čo prichádza do styku s vlasmi. Okrem čiapok či čeleniek sú to aj plyšové hračky alebo posteľná bielizeň. Je dobré vyžehliť ju, ale aj slnko je dobrý dezinfekčný prostriedok,“ dodáva.
Vši sa majú spomedzi vlasov povyberať. Sú na to aj špeciálne hrebene, takzvané všiváčiky. Zmytie špeciálnym šampónom treba zopakovať o osem až desať dní. Niektoré šampóny však účinkujú len na vši, nie na hnidy. Tie sú v akomsi odolnom obale, z ktorého sa vši liahnu. Ak má niekto iba hnidy, nemusí o nich vedieť, no keď sa z nich už vyliahnu vši, hlava ho začne nápadne svrbieť. Vši sa totiž živia ľudskou krvou, ktorú sajú z tela. V minulosti proti všiam používali petrolej, vraj je tiež účinný. Vši vraj menej napádajú ľudí s lupinami, ak používajú špeciálne šampóny, či s farbenými vlasmi. Zrejme im nevoňajú tieto chemické prípravky.
(moj)