Čo znamená a z čoho sa skladá zimná príprava vodného slalomára?
V zime sa zameriavame hlavne na silovú a kondičnú prípravu. V tomto období využívame hlavne telocvičňu, plaváreň, posilňovňu a, samozrejme, aj bežky. Tento náš tréningový úsek by som smelo prirovnala k príprave futbalistov. Jednoducho, zimu nám vypĺňa hrubá príprava. To, čo naberieme v zime, z toho žijeme v lete na vode.
Takže vodní slalomári holdujú aj tradičným zimným športom, ako je napríklad bežecké lyžovanie?
Bežky sú výborným doplnkovým športom, ktorý výrazne zlepšuje kondičnú pripravenosť pretekára. Na druhej strane, niekedy dokážu byť pekne nezáživné. To však záleží hlavne od podmienok, tratí a prostredia, v ktorom máme určené kilometre naháňať.
A čo adrenalínové športy ako snowboarding?
Adrenalín mám rada, no so snowboardingom skúsenosti zatiaľ nemám. V blízkej budúcnosti, ak pôjde všetko tak ako má, sa to však možno zmení.
Ste skúsená pretekárka, ktorá už absolvovala niekoľko zimných príprav. Ako sa na ne pozeráte?
Sú pre mňa veľmi dôležité, pretože sú základom pre tréning na vode. Žijem z nich prakticky celý rok, čo si veľmi dobre uvedomujem. V podstate ich považujem za nevyhnutné zlo.
Voda vám v tomto období nehrozí vôbec?
To záleží na samotnom pretekárovi, pretože každý z nás sa v podstate pripravuje individuálne. Niektorí dokonca jazdia aj v bazénoch. Tento rok nám však do karát zahrala aj zima, ktorá je veľmi špecifická. Ja osobne však zastávam názor, že od pádla a lode si treba aj dostatočne oddýchnuť. Pádlovať preto začnem až tento týždeň v Liptovskom Mikuláši, kde nám výborné podmienky ponúka Vojenská akadémia. Na vodu sa tak vraciam až po niekoľkých mesiacoch.
Dajú sa zimné prípravy vodného slalomára rozdeliť na dobré a zlé?
Určite. Stačí, keď slalomár v zimnej príprave ochorie a v priebehu sezóny to už nie je ono. Musím si preto dávať veľký pozor aj na svoj zdravotný stav, pretože každý tréningový výpadok v zimnom období znamená určitú stratu.
Aká bola teda zimná príprava pred olympijskými hrami v Aténach, na ktorých ste získali zlato? Bola základom tohto vášho úspechu práve zimná príprava?
Veľmi dôležité bolo, že v tomto období sa mi vyhýbali choroby a zranenia. Čo sa týka samotného tréningu, zamerala som sa v ňom na overené veci a nič nové som neskúšala. Podstatné bolo aj to, že v spolupráci s trénerom som si dobre načasovala vrchol formy. Niečo podobné ma čaká aj nasledujúci rok, ibaže s jednou zmenou. Tentoraz sa na vodu dostanem o čosi skôr.
Aké podmienky vám v tomto období ponúka Slovensko?
To závisí od klimatických podmienok, ktoré sú tohto roku veľmi dobré. Pretekári sa tak dostanú aj skôr na vodu. Čo sa týka vodných areálov, trošku lepšie sú na tom v Bratislave.
V poslednom čase zvyknú naši športovci za prípravou vycestovať aj do zahraničia. Ako je to s vami?
Niektorí reprezentanti vycestovali do Austrálie už začiatkom januára, kde absolvujú aj nejaké preteky svetovej série. Ja vycestujem 3. marca do francúzskych Pyrenejí, kde v mojom obľúbenom stredisku pravidelne nachádzam výborné tréningové a regeneračné podmienky. Cítim sa tam ďaleko lepšie ako v Austrálii.
Dá sa teda povedať, že zimná príprava je nesmierne dôležitá aj u vodných slalomárov?
Jednoznačne. Práve v tomto období, nehovoriac o predolympijskom, si nemôžem dovoliť zaváhať a zaspať na vavrínoch. Naopak, treba poriadne zabrať a potiahnuť. Len poctivá drina prináša ,,zaslúžené ovocie“. Navyše, pred nami je opäť olympiáda.
Vzhľadom na vaše najbližšie plány určite dobre poznáte aj svoj sezónny program. Čo všetko vás čaká na pretekárskych dráhach?
Prvými, dá sa povedať tréningovými podujatiami budú aprílové preteky Slovenského pohára. V máji sa začnú nominačné preteky a jedným z vrcholných pretekov budú júnové ME v Liptovskom Mikuláši, na ktorých budem obhajovať zlato. Týmto podujatím a sériou pretekov svetového pohára sa vlastne naostro rozbehne sezóna, ktorá vyvrcholí septembrovými MS v Brazílii.
S akými cieľmi pôjde do tejto sezóny Elena Kaliská? Má aj prioritný cieľ?
Neľahká úloha má čaká na ME, pretože obhajovať prvenstvo pred domácim publikom jednoduché nebude. Osobne sa však v prvom rade chcem zamerať na septembrové MS, na ktorých sa bude bojovať o miestenky na OH v Pekingu. Čo najlepší výsledok by ma len potešil.
Daniel Valach