Spomínam si, ako ma stará mama nabádala chodiť naboso po lúke. To isté odporučil aj lekár mojim deťom, keď boli malé. Keď som to opäť počula od pani Márie Sliackej z Banskej Štiavnice, ktorá sa zaoberá reflexnou diagnostikou a terapiou, opýtala som sa jej na to. Tomuto spôsobu diagnostiky a terapie sa učila u manželov Patakyovcov v Prahe a doteraz pomohla viac ako 250 osobám, ktoré sa na ňu obrátili.
„To, že na ľudskom tele existujú veľmi dôležité body, využíva už bežne známa a dostupná akupunktúra. Už starí Egypťania však poznali spôsob, pri ktorom nepoužívali ihly, ale iba stláčanie určitých citlivých bodov, čím nielen diagnostikovali a liečili choroby, ale dokázali zistiť aj nábeh na ochorenie. Tieto body sa nachádzajú na uchu, na rukách, hlavne však na chodidlách, pretože tam sú aj nervové zakončenia, spojené s orgánmi ľudského tela. Miesta prislúchajúce jednotlivým orgánom na chodidle sa dajú u každého presne určiť a zakresliť. Musí to však urobiť skúsený odborník.
Ako prebieha taká diagnostika?
„Problém sa vždy ohlási určitou intenzitou citlivosti až bolesti v bode, ktorý na chodidle stláčam. Ak zistím, o aký problém ide, odporučím pacientovi, aby zašiel za svojím lekárom, ktorý ho dôkladne vyšetrí. V drvivej väčšine prípadov sa podozrenie zistené z reflexnej diagnostiky potvrdí aj pri vyšetrení u lekára. Zatiaľ som nemala ani jeden negatívny ohlas. Veľký význam reflexnej diagnostiky je najmä v tom, že ak má niekto zatiaľ iba nábeh na ochorenie, je pre neho životne dôležité, aby sa to zistilo čo najskôr.
Ide o diagnostikovanie alebo aj o liečbu?
Liečbu vykonáva už pacient sám stláčaním určených bodov, ktoré mu na chodidle vyznačím. Zatiaľ čo tzv. reflexná masáž chodidiel, ktorú poskytujú bežne masážne salóny, je určite príjemná a aj bolesti ustúpia na pár dní, denné stláčanie bodov, ktoré môže určiť len skúsený odborník, znamená aj liečbu ochorenia. Niekedy však ľudia hľadajú v lekárňach radšej „zázračné“ tabletky a tvrdia, že nemajú čas na to, aby sa denne 15-20 minút venovali sebe. Zvyčajne klientom poradím aj rôzne čaje alebo spôsob životosprávy.
A čo na záver?
Snáď to, že ak sa o nachladnutí hovorí, že ide od nôh, je to pravda. Takže dobrá rada najmä v tomto počasí - ak cítite, že na vás ide chrípka či nádcha, ponorte nohy do slaného horúceho kúpeľa a uvidíte, ako to pôsobí. Možno si spomeniete aj na tento rozhovor a vyhľadáte radu a pomoc pri prevencii a liečbe u odborníka na reflexnú diagnostiku a terapiu.
Iva HANKOVÁ