Zmeny na riaditeľských stoličkách úradov práce, sociálnych vecí a rodiny vyvolali polemiku. Veď išlo o čisto politické rozhodnutie vlády. Zvolenský úrad práce má už niekoľko dní riaditeľku - Alžbetu Kučerovú.
Pätnásť rokov je členkou koaličnej Slovenskej národnej strany. Na úrade práce pracovala jedenásť rokov, z toho takmer deväť rokov ako vedúca oddelenia. Začínala v roku 1995. Od januára 2006 však bola nezamestnaná. „Skúsila som si to aj z druhej strany,“ povedala s úsmevom nová riaditeľka. Napriek tomu, že sa so všetkými poznala, nemala vraj žiadnu protekciu a hlásiť sa chodila zodpovedne - tak ako mala.
Vláda mala svoje dôvody
Začíname pri politike. Vláda najprv musela zariadiť zmenu v zákone o štátnej službe. Až potom mohla riaditeľov úradov práce vymeniť. Takéto vymenovanie môže vplývať na ich prácu a rozhodovanie. „Myslím, že nie. Ak to vláda urobila takýmto spôsobom, mala na to svoje dôvody. Veľa sa hovorí o tom, že je to politická funkcia. Väčšina nových riaditeľov však teraz alebo v minulosti pracovala na úradoch práce,“ dodala A. Kučerová. Podľa nej je možno čestnejšie vymenovať riaditeľov, ako ich vybrať cez výberové konania. Najmä, keď je už dopredu známy víťaz. „Nedovolím si povedať, že to platí pri všetkých výberových konaniach. Pri niektorých však určite,“ dodala.
Prepúšťanie...
Nová riaditeľka – nový prístup. Aké novinky čakajú úrad? „Vláda prijala uznesenie o znižovaní stavu štátnych zamestnancov o dvadsať percent. Týka sa všetkých úradov. Vo Zvolene, v Detve a v Krupine je zamestnaných takmer dvestopäťdesiat ľudí,“ povedala riaditeľka a dodala: „Som však optimistka a dúfam, že po analýze činností úradu práce, ktorú pripravujeme, a na základe personálneho auditu nebude toto percento také vysoké.“ Argumenty ministerstva sú logické – miera nezamestnanosti sa znížila, preto nie je potrebné, aby sa o uchádzačov o zamestnanie staral rovnaký počet zamestnancov úradov práce. Podľa riaditeľky sa znížilo aj vyplácanie sociálnych dávok na odbore sociálnych vecí. Pre prepustených štátnych zamestnancov chcú pripraviť projekty, ktoré by im pomohli uplatniť sa mimo štátnej služby, do úvahy prichádzajú aj rekvalifikácie.
Efektívnejší úrad
Od marca by mala platiť nová organizačná štruktúra. „Mala by viesť k väčšej efektivite úradu. Niektoré oddelenia budeme zrejme spájať,“ povedala riaditeľka. Minulý týždeň ešte nevedela, o aké zmeny pôjde, v hre je niekoľko variantov. Zmien však bude oveľa viac. Napríklad zákon o zamestnanosti, ten by mal mať inú podobu od tretieho kvartálu. Uvažuje sa tiež o presune niektorých kompetencií na obce a mestá. Tieto zmeny sú však výhľadom na ďalšie roky.
Koniec aktivačných...
Aktivačné činnosti si pochvaľujú najmä starostovia. Budú ešte do mája. Vtedy totiž končí financovanie tohto národného projektu z prostriedkov ESF (Európskeho sociálneho fondu). „Pre dlhodobo evidovaných možno pripravíme niečo iné. Je pravda, že dlhodobo nezamestnaní opätovne nadobudli pracovné návyky, no ich pozícia sa nezmenila. Naďalej sú v evidencii úradov práce. Táto aktivita navyše čerpala veľký objem finančných prostriedkov,“ dodala riaditeľka. Podľa nej je potrebné iné riešenie. Starostovia by privítali napr. formu bývalých verejnoprospešných prác, keď takto zamestnaní ľudia dostávali minimálnu mzdu.
Nechce úrad znefunkčniť
Začínať na úrade s tým, že každý piaty zamestnanec dostane výpoveď, nie je práve závideniahodné. „Kolegovia ma poznajú a aj keď je prepúšťanie nutné, v žiadnom prípade nebudem meniť ľudí len preto, aby som splnila niekoho predstavy. Takého neodborné rozhodnutia by mohli úrad znefunkčniť. Tiež by som nechcela vnášať do práce neistotu, preto sa s každým prepusteným budem rozprávať osobne,“ povedala riaditeľka.
Pripravovaná zmena organizačnej štruktúry sa dotkne všetkých. Pracoviská v Detve a v Krupine však zostanú zachované. To je podstatné.
Milan SUJA