Okresný súd v Banskej Bystrici rozhodol, že výberové konanie, na základe ktorého dostali neziskovky do správy majetok nemocníc, bolo nezákonné. Boj o nemocnice začal po nástupe nového vedenia samosprávneho kraja. Zatiaľ sa to podobá na tenis, raz udrie jedna strana, raz druhá... V piatok zareagovalo vedenie zvolenskej nemocnice takto:
Platy: „Naša organizácia nepokračovala v starej rozpočtovej... Nemuseli sme sa riadiť žiadnymi tarifnými platmi v rámci verejnej správy,“ povedal generálny riaditeľ zvolenskej nemocnice Erik Valovič. Platy po prevzatí neziskovou organizáciou išli dole. To je fakt. Nemocnica vytvárala stratu a nie malú, podľa riaditeľa Valoviča to bolo každý deň 250 až 300 tisíc korún denne.
„Pokiaľ štát v tejto veci nepomôže a nezreálni platby, nie je v silách žiadneho riaditeľa aby niečo urobil,“ povedal E. Valovič. Faktúry za elektrinu a vodu platiť musia, nemôžu si dovoliť ísť do dlžoby ako nemocnice štátne. Priemerný plat bol pri preberaní nemocnice 14 900 korún, došlo teda k zníženiu. V súčasnosti je to 16 333 korún.
Kolektívna zmluva: Vedenie nemocnice podpísalo s odbormi kolektívnu zmluvu 1. júna 2005, kde sa dohodli podmienky ďalšieho fungovania. Tá platí pre všetkých – aj pre ľudí, ktorí s ňou nesúhlasia. Začiatkom tohto augusta začalo rokovanie odborárov a vedenie nemocnice o novej zmluve. „K 1. novembru 2006 sme podpísali novú kolektívnu zmluvu,“ povedal Erik Valovič a dodal: „Preto aj tento bod, ktorý uvádzala pani Macková, je nepravdivý.“
Neplatná zmluva: „Rozhodnutie súdu nemá žiadny právny dopad na platnosť zmluvy,“ povedal E. Valovič. Zdôraznil, že samosprávnemu kraju ušetria ročne deväťdesiat miliónov korún – taká bola strata nemocnice. Do majetku už investovali okolo sedemdesiat miliónov korún. „Sme si istí, že sme nepochybili,“ dodal Valovič.
Trestné oznámenie: „Ani jeden zo súčasných zamestnancov nemocnice sa pod toto trestné oznámenie nepodpísal. Ešte 13. mája 2005 podpísalo petíciu 130 zamestnancov, ktorí nesúhlasili s nástupom neziskovej organizácie. Chápali sme ich. Trestné oznámenie vtedy nepodali. To sa akosi vytiahlo zo šuflíka až po nástupe pani Mackovej do funkcie referenta na BBSK. Domnievame sa, že došlo k účelnému využitiu tejto petície tak, aby to našu organizáciu poškodilo,“ hovorí generálny riaditeľ.
Hromadné odchody: „Odchod zdravotníckeho personálu je celoslovenským problémom. Kvalitní pracovníci hľadajú miesta, kde ich lepšie zaplatia. Od nás odišlo 40 zdravotníckych pracovníkov, no prišlo 70,“ povedal generálny riaditeľ. Podľa neho nie je pravdivé ani tvrdenie, že na oddeleniach je nedostatočný počet sestier pri lôžkach a tým vlastne porušujú zákon. Vedenie samosprávneho kraja poslalo ešte v júli kontrolu na dodržiavanie počtu pracovníkov v zdravotníctve. Nezistila vraj žiadne chyby, nemocnica má presne toľko pracovníkov koľko vyžaduje zákon.
Investície: Podľa riaditeľa Valoviča nechce vedenie samosprávneho kraja schváliť nemocnici žiadnu investičnú akciu. „Nie sme povinní samosprávny kraj informovať, no robíme to. Dostávame však negatívne odpovede,“ vysvetlil riaditeľ. Vedenia kraja vraj bolo aj proti rekonštrukcii kotolne, ktorá už bola v kritickom stave.
Pacient: Ten je zatiaľ niekde bokom. Spor BBSK a neziskové organizácie sa dostáva do ďalšieho kola. Pacient zatiaľ s obavou všetko sleduje. Ešte sa ho nič nedotklo. Ešte stále nemocnice fungujú. Ako tento súboj skončí, na to dnes môžu prijímať stávky aj stávkové kancelárie.
(ms)