Zvolen - Pustý hrad vo Zvolene má nových rytierov. Aby sme boli presnejší, nových rytierov má združenie Priaznivcov Pustého hradu. Medzi nimi je od 8. decembra aj primátor Zvolena Miroslav Kusein. „Veľmi si vážim ľudí, ktorí pomáhajú tejto kultúrnej pamiatke,“ vysvetlil prior združenia a zároveň správca SNG Zámok Zvolen Peter Heneš povyšovanie do rytierskeho stavu. Zdôraznil, že ocenili osobu primátora za to, čo urobil pre Pustý hrad. Nebola to reakcia na jeho víťazstvo vo voľbách. Valné zhromaždenie rytierov – Rákoš sa stretlo v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku – lepšie prostredie si pre slávnostnú chvíľu ani nemohli vybrať. Medzi členmi združenia sú viacerí bývalí primátori – Dušan Lizoň, Marián Porkert i Vladimír Maňka, súčasný europoslanec a tiež bývalý predseda BBSK Milan Murgaš. „Dnešné podujatie je akýmsi vyvrcholením našej celoročnej práce, lopotenia a riešenia problémov. Zároveň je spojené s prijímaním nových členov do rytierskeho stavu,“ dodal archeológ a člen združenia Václav Hanuliak. Prijímali však nielen rytierov, ale aj pážatá či tovarišov. Do združenia podľa V. Hanuliaka už nastupuje nová – mladšia generácia, ktorá preberie nielen rytiersky titul, ale aj povinnosti, spojené s Pustým hradom.
Úspešný týždeň mal za sebou Miroslav Kusein. V sobotu sa dozvedel, že bude aj naďalej primátorom Zvolena a za pár dní ho pasovali do rytierskeho stavu. To je teda postup. Nie je to síce rovnaké, ako keď vás za rytiera pasuje britská kráľovná, no aj takéto ocenenie poteší. Pustý hrad podľa primátora iba tento rok navštívilo dvadsaťpäťtisíc návštevníkov. Už ho spoznali nielen ľudia zo Zvolena a blízkeho okolia, ale aj návštevníci z celého Slovenska. Každá historická pamiatka však znamená väčšie finančné nároky na mestský rozpočet. „Verím, že finančné prostriedky na výskum našej histórie sa nám vrátia. Sú to investície, ktoré zviditeľnia naše mesto a pomôžu cestovnému ruchu,“ povedal Miroslav Kusein a dodal: „Dúfam že projekt Pustý hrad, ktorý sme navrhli financovať z fondov Európskej únie a z Nórskeho kráľovstva, sa nám v priebehu najbližších rokov podarí zrealizovať a že Pustý hrad dostane úplne iný rozmer. Nielen, čo sa týka výskumu a konzervačných prác, ale aj využívania atraktívneho priestoru na rôzne spoločenské a kultúrne aktivity.“ Mesto vraj už pre úspech projektu urobilo všetko a teraz sa púšťa i do prác, ktorú sú v projekte zahrnuté – napríklad odlesňovanie. Ak by k tomu nepristúpili, výskum by nemohol pokračovať. „Archeológovia musia mať terén uvoľnený a aj keď sa takto oberáme o peniaze, pretože toto nám už nepreplatia, nemôžeme zostať stáť a čakať,“ dodal M. Kusein.
(ms)
V jednej skupine s farmaceutickými firmami
Projekt Pustého hradu skončil tretí. Lenže tretí pod čiarou. Päť projektov uspelo, zvolenský bol na ôsmom mieste. Podľa Václava Hanuliaka nebola najšťastnejšie zvolená skupina, do ktorej projekt zaradili. Skupina výskum a vývoj bola vraj najťažšia. „S nami súperili výskumné tímy farmaceutických koncernov. Ako sme medzi nimi mohli uspieť?“ odvetil V. Hanuliak. Podľa neho v tejto konkurencii nemal Pustý hrad šancu. Nechcel hľadať vinníka, ktorý urobil chybu, faktom však je, že projekt treba zaradiť do skupiny cestovného ruchu alebo do ochrany kultúrneho dedičstva. „Tam máme väčšiu šancu uspieť, dodal. Budúca sezóna na Pustom hrade vraj bude zameraná na úpravu lesoparku. Aby za archeológmi neostávala oráčina ale skutočne kultúrne prostredie.
(ms)