Michal Tomko so svojim anglickým trénerom Hamiltonom a cenným opaskom, tesne po súboji.
Od hokeja k thajskému boxu
Thajskému boxu sa začal venovať pred štyrmi rokmi. ,,Hrával som hokej, no fascinovali ma aj kontaktné športy. Zaujal ma spolužiak, ktorý sa venoval práve thajskému boxu,“ prezradil Tomko, ako sa dostal k tomuto bojovému umeniu a pokračoval: ,,Keď som sa rozhodol s hokejom skončiť, neváhal som ani sekundu a začal som boxovať.“ Vo zvolenskom Power Gyme sa začal pripravovať pod vedením trénera Richarda Šmálika. S tvrdým tréningom problém nemal, ako bývalý hokejista bol naň zvyknutý. ,,Denne trénujem dvojfázovo päť až sedem hodín. Venujem sa hlavne behaniu a tréningu v telocvični. Je to drina,“ konštatuje. Tento šport ho však chytil. Dokonca tak, že zatúžil vycestovať do Thajska, jeho domovskej krajiny. ,,Thajsko som navštívil minulý rok. Pobudol som tam dva mesiace, počas ktorých som sa zdokonaľoval v tamojšom tréningovom centre,“ zaspomínal si. ,,Dokonca som mal tú česť, ako druhý Slovák, bojovať v aréne Lumpini, ktorá je pre domorodých bojovníkov doslova posvätná,“ dodal. Kolíska bojového umenia ho nadchla natoľko, že bol rozhodnutý návštevu si zopakovať. Problémom boli financie, pretože všetky náklady na cestu a pobyt si musel hradiť sám. Jednou z ciest, ako ich získať, bolo Anglicko.
Majster Európy
Prácu na britských ostrovoch mu sprostredkovala kamarátka. Začal pracovať a rozhliadať sa v meste Newbury. Po krátkej adaptácii mu neušiel tamojší Gym (názov pre telocvičňu, pozn. autora). Neváhal a rozhodol sa ho navštíviť. ,,Pri rozhovore s tamojším trénerom Liamom Hamiltonom, ale hlavne nejakých ukážkach, som sa mu zapáčil. Začal som pravidelne trénovať a neskôr aj zápasiť,“ opísal svoje anglické začiatky. Postupne sa prepracoval medzi špičku a dostal až do kategórie A, čím sa vlastne viacmenej stal profesionálom. ,,V Anglicku má thajský box veľkú základňu a výborné podmienky. Na Slovensku je však lepší potenciál. Je len na škodu, že nie je veľmi využitý. U nás sa boxuje málo, kým v Anglicku odboxujem do roka šesť až sedem zápasov,“ nevyhol sa Mišo porovnaniu Anglicko verzus Slovensko. V Anglicku riadi tento šport Britská medzinárodná asociácia kick boxu a bojových umení (BIKMA). Netrvalo dlho a dobré referencie o Tomkovi sa dostali aj k nej. Tak sa dostal k ponuke zápasiť o ich titul majstra Európy v meste Bracknell. ,,Vo váhovej kategórii do 76 kg som nastúpil proti domácemu borcovi Johnovi Howardovi a po technickom k.o. som ho zdolal v druhom kole,“ opísal stretnutie, v ktorom si zaknihoval doteraz svoj najväčší úspech. Keď zoberieme do úvahy, že boxuje len štyri roky, klobúk dolu. Pre tento úspech sa Michal rozhodol odsunúť aj cestu do Thajska. ,,Rozhodol som sa, že v Anglicku odboxujem ďalšie stretnutia.“
Čo ďalej?
Mišo zápasí viacmenej ako profesionál. ,,Thajským boxom sa však dá slušne zarobiť len na špičkovej úrovni. Boxer potrebuje mať šťastie a vyhýbať sa mu musia zranenia. Jeden zlý zápas, spŕška tvrdých úderov a je po kariére,“ zamyslel sa. On sám preto myslí aj na zadné dvierka a popri svojej záľube sa venuje štúdiu na Technickej univerzite. ,,Preto som aj momentálne doma. Mám nejaké resty v škole,“ doplnil. Napriek tomu verí, že v thajskom boxe nepovedal posledné slovo a dosiahne ďalšie úspechy. ,,Chcem skúsiť boxovať aj v Holandsku, ktoré je, čo sa Európy týka, krajinou číslo jeden v tomto športe. A chcem sa vrátiť do Thajska,“ prezradil plány Tomko. Pri zmienke o budúcnosti sme sa vrátili aj na Slovensko a do Zvolena. ,,Úroveň thajského boxu sa určite dvíha aj u nás, ale ide to pomaličky. Všetko závisí od podmienok. Odborníkov máme dobrých. Jedným z nich je aj Rišo Šmálik, vďaka ktorému je základňa zvolenského Power Gymu dosť široká a má dobrý potenciál.“
Daniel Valach