Nastúpil do funkcie nového prednostu Obvodného úradu vo Zvolene. Miroslav Náhlik má štyridsaťštyri rokov, je ženatý, má jednu dcéru. Pochádza z Detvy, v súčasnosti býva v Kováčovej.
Kde ste pracovali doteraz?
Pohyboval som sa v súkromnom sektore, bol som živnostník. Pracoval som v oblasti financií - v poisťovníctve a v bankovníctve.
Prekvapilo vás menovanie do funkcie?
Nie. Tieto zmeny sa dopredu pripravovali a prebehli procedurálne tak, ako mali. Vláda to schválila...
Ste členom politickej strany?
Áno, som členom Smeru. A Smer si aj na okresnej úrovni pripravoval a pripravuje ľudí pre jednotlivé oblasti spoločenského a politického života.
Je nové miesto pre vás celkom neznámou oblasťou?
Nemôžem povedať, že by to pre mňa bol neznámy sektor. Som podnikateľ a na úradoch som sa pohyboval, takže viem, čo to obnáša. Samozrejme, že môj pohľad bol doteraz iba z druhej strany pultu.
Obvodný úrad dnes už nie je žiadnym kolosom...
To nie, samotný úrad má dnes šesťdesiatdva zamestnancov.
Ako podľa vás fungovali doteraz obvodné úrady?
To, čo som potreboval vybaviť pri svojej práci, to som vybavil a myslím, že promptne. Ako však fungovali ostatné zložky, to zatiaľ neviem posúdiť. Bude chvíľu trvať, kým sa do všetkého dostanem.
Čoraz hlasnejšie sa hovorí o zrušení krajských úradov. Dala by sa ich práca rozdeliť napríklad na obvodné úrady? Aký je váš názor?
Keďže som vo funkcii iba od 21. septembra nebolo by dobré, aby som sa k tejto problematike detailnejšie vyjadroval. Je to zámer vlády... Z logického hľadiska by to veci mohlo pomôcť.
Obvodným úradom toto zrejme nehrozí...
Štát vždy bude potrebovať zabezpečiť určité úlohy, ktoré iným - napríklad komerčným spôsobom, zabezpečiť nemôže.
V najbližších týždňoch bude ťažisko vašej práce zrejme zamerané na prípravu komunálnych volieb...
Pravdaže. Tie by sa určite nedali zadať nejakej súkromnej firme. Je to veľký proces. Komunálne voľby, ktoré budú 2. decembra, sú nemenej dôležité ako voľby parlamentné. V konečnom dôsledku sa ešte viac dotýkajú života ľudí. Samozrejme, že rozhodnutia vlády a parlamentu sú tie strategické, no to, čo trápi občana niekde v dedine, môže záležať od starostu. Všeobecná vnútorná správa sa s prípravou celkom dobre stotožnila, prebehli už aj porady so starostami a zapisovateľmi. Príprava začala ešte za predchádzajúceho prednostu Petra Randušku, my kontinuálne pokračujeme ďalej.
Komunálne voľby budú tiež bez moratória. Môže to spôsobiť problémy?
Nebudem sa k tomu vyjadrovať, názory na zrušenie moratória sa veľmi líšia. Tiež je to iné pri parlamentných a iné pri komunálnych voľbách.
Milan SUJA
Tridsaťtisíc úradníkov bude bez práce?
Minister financií Počiatek vyjadril potrebu zoštíhlenia štátnej správy a úradníctva. Do dvoch rokov by mohlo prísť o prácu tridsaťtisíc úradníkov práve kvôli lepšiemu využitiu informačných technológií. Podávanie žiadostí by bolo možné robiť cez internet a podobne... Aká je úroveň využitia informačných technológií na slovenských úradoch v súčasnosti? Zaostávame za vyspelou Európou, alebo držíme s ňou krok? Opýtali sme sa prednostu Obvodného úradu vo Zvolene Miroslava Náhlika. „Aby som mohol presne odpovedať na túto otázku, musel by som poznať, aká je úroveň v jednotlivých krajinách Európskej únie. Nemám však možnosť porovnávať, aké je to v Nemecku, Francúzsku či Portugalsku... Využívanie informatiky je na Slovensku také aké je a približne v rovnakých dimenziách sa pohybuje i štátna správa. Samozrejme, že ministerstvo musí vytvárať priestor na zlepšovanie, ide však o vývoj. Podľa mňa sa všetko odvíja od dobrého nápadu, dobrej koncepcie a tiež vyčlenených financií. Môžeme mať nejakú predstavu, môžeme si niečo vysnívať, no v tejto chvíli je to iba o predstave.“
(ms)