Prieskum urobilo občianske združenie CEPTA v období 15. 5. až 30. 6. v spolupráci s Katedrou environmentálneho inžinierstva na Technickej univerzite Zvolen, s firmou BB Expo, s.r.o., a Recyklačným fondom (RF) formou dvoch paralelných ankiet. Prvá bola určená pre laickú verejnosť, aby zistila spokojnosť občanov s triedeným zberom a ich ochotu triediť odpad. Bola uskutočnená na vzorke 1051 respondentov z celého Slovenska. Úlohou druhej ankety bolo zmonitorovať spokojnosť obcí a miest s podporou triedeného zberu na Slovensku, ako aj zistiť prípadné potreby samospráv na skvalitnenie triedenia odpadov. Do ankety pre samosprávy sa zapojilo 133 obcí a miest Slovenska.
Až 82 percent Slovákov doma triedi odpad, najčastejšie papier, plasty a sklo, pričom 70 percentám chýbajú v obci nádoby na triedený zber. Nespokojnosť s úrovňou triedeného zberu v obciach a mestách vyjadrilo 53 percent respondentov. Napriek tomu ľudia vnímajú pozitívne zmeny v oblasti triedenia odpadov. Až 60 percent občanov pociťuje zlepšenie systému triedeného zberu v ich obci či meste, najmä za posledné 2 - 3 roky. Zníženie poplatku za odpad by motivovalo k triedeniu 85 percent Slovákov.
V obciach a mestách sa triedi najčastejšie papier, plasty a sklo. Asi 70 percent samospráv triedi aj iné druhy odpadu, najmä textil, elektroodpad, pneumatiky a kovy. „Z prieskumu vyplynulo, že 22 percent obcí a miest zavedením triedeného zberu vôbec neušetrilo a 47 percent ušetrilo triedením do 10 percent nákladov na zneškodnenie komunálneho odpadu. Pre 75 percent obcí a miest je výška nárokovateľného príspevku na tonu vytriedenej a odovzdanej suroviny nedostatočná, alebo pokrýva len malú časť nákladov na zber, triedenie a spracovanie danej komodity. Tieto fakty jasne dokazujú to, že samosprávy by zo strany RF potrebovali vyššiu finančnú podporu, ktorá by lepšie motivovala k rozvoju triedeného zberu. Úlohou recyklačného poplatku, ktorý priemysel odvádza do jednotlivých sektorov RF, by mala byť úhrada všetkých reálnych nákladov obcí a miest na zavedenie a realizáciu triedeného zberu a podpora recyklačných kapacít na Slovensku. Recyklačný fond považujeme za jedinečný a dôležitý nástroj na podporu triedeného zberu a recyklácie, ktorá prináša mnohé pozitíva spoločnosti. Popri zlepšovaní efektivity, transparentnosti a propagačných aktivít, by mal RF prehodnotiť a zvýšiť mieru finančnej podpory triedeného zberu pre samosprávy,“ uviedol Daniel Lešinský, predseda združenia CEPTA a jeden z autorov štúdie.
„Obciam a mestám chýba podpora v triedení komodít, ako sú textil, drevo a obuv. Problémom sú napríklad rámy z drevených okien, ktoré sa v súčasnosti masívne vymieňajú za plastové. 43 percent obcí a miest by uvítalo nový sektor RF pre podporu separácie a zhodnotenia textilu, 19 percent momentálne už triedi textil na vlastné náklady,“ vyhlásil Miloš Veverka zo združenia CEPTA, ktorý je tiež jedným z autorov štúdie.
(mv)