Zvolen – Pieskoviská nie sú len zdrojom zábavy pre deti, ale aj semenišťom nebezpečných látok, ktoré ohrozujú ich zdravie. Je ťažké zabrániť, aby sa do nich nevyšpinili napríklad psy a mačky, no rovnaký podiel na ich znečisťovaní majú aj ľudia. Znepokojení rodičia už neraz v piesku našli aj ihly a injekčné striekačky po narkomanoch. „Počula som, ako na sídlisku Západ mamička okríkla svoje dieťa – Nechoď na pieskovisko, tam sa vycikal psíček,“ hovorí pracovníčka odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu vo Zvolene Libuše Murínová.
Vyhláška ministerstva zdravotníctva hovorí, že správca musí raz za dva týždne pieskovisko prekopať a vyčistiť, pričom výmena piesku by sa mala urobiť najmenej raz do roka. V predchádzajúcich rokoch mestský úrad, ako správca detských ihrísk, piesok v pieskoviskách nevymieňal, len ho dosýpal a rovnako nerobili kontrolné odbery vzoriek na laboratórne preskúmanie. Aj ich čistenie bolo len čiastočné. Príčinu tohto stavu nám v minulom roku odôvodnila L. Murínová nedostatkom finančných prostriedkov, zároveň však dodala: „Do rozpočtu mesta na rok 2006 sme dali finančný návrh, ktorý by nám umožnil naplniť ustanovenia vyhlášky ministerstva zdravotníctva. Uvidíme, ako poslanci zareagujú, či nám ho schvália.“ Poslanci nakoniec vyhradili na udržiavanie detských ihrísk v meste na tento rok čiastku okolo 300 tisíc korún, čo nie je ani polovica z potrebnej sumy. Z týchto peňazí však treba pokryť aj údržbu lavičiek a ostatných zariadení na detských ihriskách. Napriek tomu sa pracovníci mestského úradu snažia naplniť literu zákona. „Na sídliskách Sekier, Bukovinka a Záhonok udržiavame 26 pieskovísk. Tak, ako hovorí vyhláška ministerstva, v dvojtýždňových intervaloch ich prekopávame, prehrabávame a prelievame dezinfekčným roztokom. Rovnako postupujeme aj na Podborovej, kde je osem udržiavaných pieskovísk. Na Západe a Zlatom potoku sme ukončili prieskum. Na Západe je 29 pieskovísk, z toho len 13 je využívaných. Ostatné sú bez piesku, zarastené trávou. Teda nie je potrebné, aby sa všetky obnovovali. Okrem toho sú veľmi veľké, každé má minimálne 36 metrov štvorcových a mesto na ich údržbu nemá finančné prostriedky. Na Zlatom potoku budú prieskum robiť poslanci,“ hovorí L. Murínová.
Mechanické nečistoty sa z pieskovísk dajú odstrániť, ale choroboplodné zárodky, ktoré sú najzákernejšie, zistia len laboratórne testy. „Z vlastnej iniciatívy sme požiadali regionálny úrad verejného zdravotníctva, aby nám zabezpečil rozbor piesku, aby sme zistili, či sú naše opatrenia účinné,“ hovorí pracovníčka mestského úradu Libuše Murínová. Okrem toho plánujú pieskoviská oplotiť. Niektorí rodičia na Zlatom potoku sú si vedomí nebezpečenstva, ktoré hrozí ich deťom a tak z vlastných prostriedkov kúpili plachty a špeciálne siete na zakrytie pieskovísk pri svojich domoch. J. SCHVARZBACHEROVÁ
Púšťate deti do pieskoviska?
Stanislava Budáčová - Chodievame s obidvoma deťmi na pieskovisko. Keď sme bývali na Ružovej ulici na Podborovej, tam piesok vymieňali, ale na ihrisku na Bánikovej som nezbadala, že by ho menili. Neobávam sa chorôb spôsobených výkalmi zvierat. Je tam tabuľka, že sa na ihrisko nesmú vodiť psy. Takže tam nechodievajú. Ani túlavé mačky som nevidela. Preto sa nebojím, že by deti ochoreli, ale istá si nemôžem byť nikdy.
Dáša Ičulíková - Na našej ulici je okolo pieskoviska drevina. Piesok je špinavý. Bolo by ho treba dosypať a prečistiť. Dávame pozor, aby deti nejedli piesok a ruky im umyjeme, aby neochoreli. Podľa mňa sa pieskoviská málo čistia. To naše sa snažíme strážiť. Vyháňame z neho psíčkárov, ale mačky sme tam zatiaľ nevideli. Bolo by potrebné, aby tu dali tabuľu Zákaz vodenia psov. Keď upozorníme majiteľov psov, aby ich nevenčili na ihrisku, tak sa ohradia, že tu nie je tabuľa.
(schv)