Zvolen – Približne stovka prevažne rómskych obyvateľov protestovala v utorok 2. mája pred Mestským úradom vo Zvolene. Vlna nespokojnosti sa zdvihla medzi nezamestnanými, ktorí sa zapojili do aktivačných prác pod vedením troch občianskych združení. Mesto Zvolen sa rozhodlo zaradiť ich pod svoju správu. Podľa predsedu Klubu rómskych podnikateľov Ladislava Fízika prechod právomocí na mesto zmení aj postavenie nezamestnaných, z ktorých sa stanú otroci a odsúdenci, ktorí budú prinútení vykonávať len fyzicky podradnú prácu pri čistení mesta. „Občianske združenia zastrešujú aktivačné práce vo Zvolene už dva roky a tvrdím, že ich práca je potrebná. Rozhodnutie mesta zobrať im kompetencie na túto činnosť ich zlikviduje. Ľudia pod ich vedením nerobia len čistiace práce v meste, ale dostávajú aj psychologickú a výchovnú pomoc.“ Rómsky líder rétoriku pritvrdil ešte viac, keď obvinil mesto z postranných úmyslov. „Mesto cez čistiace práce získa finančné prostriedky a mám dojem, že práve preto tají pravý dôvod presunu nezamestnaných.“
Primátor verzus rozhnevané ženy
Na primátora Miroslava Kuseina, ktorý prišiel medzi protestujúcich, sa zniesla spŕška výčitiek od rozhnevaných žien. Mária Dobrovodová sa mu sťažovala: „Mám 55 rokov a robotu mi nikto nedá, pretože som vraj stará. Hoci pred Kaníkovou reformou by som už tohto roku mohla ísť do dôchodku, teraz, hoci mám odrobené roky, nemôžem. Dvakrát som sa obrátila na ministerstvo so žiadosťou o predčasný dôchodok, bohužiaľ, dostala som zamietavú odpoveď. Pýtam sa – čo s ľuďmi bez práce, ktorí majú nad päťdesiat rokov? Dostala som sa do Občianskeho združenia Zmena, robím na aktivačných prácach a chcem tam aj ostať. Som veľmi spokojná a pracovať pod mestom je pre nás hrozba.“ Primátorovi nezostávalo iné, iba reagovať na jej slová. „Reformy, ktoré vás ťažia, sú parketou vlády. O tých problémoch viem, lebo každý deň chodia za mnou ľudia a prosia o prácu. Máte pravdu, že situácia nie je ľahká. Chcem vás ubezpečiť, že nikto vám prácu na aktivačných prácach neberie.“ Rozhodnutie mesta odôvodnil tým, že s výsledkami práce občianskych združení pri udržiavaní poriadku a čistoty v meste nie sú spokojní ani poslanci, ani obyvatelia mesta. Podľa neho právom poukazujú na špinu napríklad na Balkáne a v ďalších problémových lokalitách. „Mesto zodpovedá za čistotu a poriadok v uliciach, nie občianske združenia, a preto musí mať aj páky na to, aby vedelo situáciu kontrolovať,“ odôvodňoval rozhodnutie primátor. Okrem toho pripomenul, že na Regionálnej rade ZMOS pred dvoma týždňami upozornil Úrad práce sociálnych vecí a rodiny primátorov a starostov, že pracovníkov na aktivačné práce bude prioritne poskytovať mestách a až potom občianskym združeniam. „Teda nerobíme nič protizákonne,“ dodal primátor.
Márii Dobrovodovej zjavne takéto vysvetlenie nestačilo a tak pridala svoje polienko do ohňa. „Napriek tomu, že vyriadime ulice, za chvíľu je znova neporiadok. Myslíte si, že niekto je povinný chodiť za ľuďmi a keď zahodia papier na chodník, zdvihnúť ho? Ja nie som otrok, aby som za niekým každú chvíľu zbierala odpadky. Pod združeniami sa nám dobre pracuje, pomáhame si navzájom. Starajú sa v komunitných centrách aj o naše deti. Mnohé nevedia riadne po slovensky a tam ich to doučujú. Sú medzi nimi veľmi šikovní žiaci. Prišli ste sa tam niekedy pozrieť? Rozprávali ste sa s nimi? Príďte a uvidíte.“ Posledné slová adresovala Anna Szabová primátorovi, ktorý jej odpovedal: „ Nikto občianskym združeniam nebráni, aby robili osvetu vo svojich skupinách. To je ich náplň práce. Okrem aktivačných prác môžu vykonávať činnosť, ktorú majú vo svojej zriaďovateľskej funkcii. Mesto nemá právo im to zakázať.“
Združenia sa obávajú o „svojich“ ľudí
Koordinátorka Občianskeho združenia Marianka Mária Pulišová sa obáva, že ak mesto neustúpi od svojho zámeru, nie všetci pracovníci, ktorí doteraz u nej pracovali v rámci aktivačných prác, dostanú pracovné zmluvy. „Neviem, koľko má mesto pracovných miest, ale podľa posledných správ je vraj voľných len okolo sto. V občianskych združeniach ale pracovalo tristoosemdesiat ľudí. Je možné, že zamestnajú len jedného či dvoch z rodiny, hoci doteraz pracovali aj piati. Potom nebudú mať dosť peňazí a budú živoriť,“ hovorí Pulišová.
Účastníci protestného zhromaždenia zaslali list so žiadosťou, aby sa nemenilo doterajšie zaradenie aktivačných prác predsedovi banskobystrického VÚC Milanovi Murgašovi a ministerke práce, sociálnych vecí a rodiny Ivete Radičovej.
(schv)