Zvolen - Medzinárodná tenisová federácia (ITF) potrestala slovenského tenistu Karola Becka dvojročným zákazom činnosti. Vo vzorke odobratej 23-ročnému rodákovi zo Zvolena počas septembrového stretnutia v semifinále Davisovho pohára Slovensko - Argentína (4:1), našli stopy po anabolickej látke clenbuterol. Konkrétny odber urobili v sobotu 24. septembra, pravdepodobne po štvorhre, v ktorej 23 - ročný Beck pomohol po boku Mertiňáka k dôležitému druhému bodu Slovenska. Na základe pozitívnej vzorky všetky duely v rámci semifinále s Argentínou, v ktorých vo výsledkoch figurovalo Beckovo meno, by mali byť anulované. Vzhľadom na pravidlá súťaže však celkový výsledok stretnutia 4:1 v prospech Slovenska zostáva v platnosti. Beckov dopingový prípad preto nemôže Slovensko obrať dodatočne o postup do finále Davisovho pohára 2006. V duchu pravidiel ITF nezávislý antidopingový tribunál v zložení Charles Flint, Joe Cummiskey a Vivian Jamesová vypočul tenistu 17. januára v Londýne a nezistil žiadne výnimočné okolnosti, na základe ktorých by ho mohol omilostiť. Udelil mu dvojročný trest, ktorý vstúpil do platnosti už 1. novembra minulého roku. „V živote som nedopoval a v živote ani nebudem. Veľakrát som bol na dopingových testoch a ani raz som nebol pozitívny. Ešte tri týždne pred Daviscupovým semifinále som bol testovaný na US Open a výsledok bol negatívny,“ povedal so slzami v očiach Karol Beck. Jeho otec Karol Beck st. nám položil rečnícku otázku: „Aký dôvod by mal Karol dopovať? Veď pozitívny test sa u neho objavil tesne pred semifinále Davisovho pohára. Myslíte si, že by malo zmysel takto riskovať kvôli víťazstvu? Veď keby prehral, nič by sa nebolo stalo, život ide ďalej. A napokon všetky peniaze, ktoré Karol v DC zarobil, idú Slovenskému tenisovému zväzu na rozvoj mládeže,“ povedal Karol Beck st.
Beck sa proti rozhodnutiu ITF chce odvolať. „Som šokovaný výškou trestu. Nečakal som, že budú takí prísni. Ešte raz opakujem, vedome som nedopoval. Určite sa odvolám.“ Na otázku, ako sa do jeho tela mohla dostať nedovolená látka, reagoval: „Mám jednu verziu, ktorej sa držím. V noci z 15. na 16. septembra som sa bol s kamarátmi, ktorí sú aj z tenisových kruhov, zabaviť v meste. Počas večera mi mohol do pohára niekto vliať nedovolenú látku a problém bol na svete.“ Kto by mu mohol nedovolenú látku do pohára naliať a prečo, nám neprezradil. „Mám jeden typ, jeho meno však zatiaľ neprezradím. Na Slovensku sú jednoducho ľudia, ktorí závidia úspech a preto robia napriek, “ povedal Karol, ktorého doplnil jeho otec: „Už 16. decembra sme podali na polícii trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci podania nedovolenej látky clenbuterol. Budeme sa zo všetkých síl snažiť, aby sa to vyšetrilo a veci sa dali na pravú mieru. Tým pádom by Karolovi znížil trest a mohol by pokračovať v kariére.“ Clenbuterol je špecifická látka. Je bez chuti, bez zápachu a dá sa bez problémov rozmiešať v nápoji alebo jedle. V prospech Karola Becka mohlo zohrať svoje aj konštatovanie jedného nemenovaného experta, ktorý vyhlásil, že množstvo clenbuterolu, ktoré sa našlo v Karolovom tele, bolo nízke a nemalo žiadny vplyv na jeho výkon...
O pozitívnej vzorke Karola Becka po prvý raz verejnosť oficiálne informoval generálny sekretár STZ Igor Moška, ktorý povedal, že v rámci prezumpcie neviny nemohol o prípade predtým informovať nik, okrem Medzinárodnej tenisovej federácie, Svetovej antidopingovej agentúry a samotného tenistu. Ten sa však rozhodol o celom prípade mlčať a vysvetliť ho až po doručení oficiálneho stanoviska o výške trestu. „Pred žrebovaním finále DC som informoval vedenie Slovenského tenisového zväzu a chalanov, že mám pozitívny A test. Povedal som im aj to, že som nikdy neužíval nedovolené látky a že sa cítim nevinný. Verili mi.“ Ako dôvod svojej neúčasti vo finále uviedol Karol problémy s kolenom. „Samozrejme, že som vedel, že vo finále, aj keby som bol fit, hrať nemôžem. No nechcel som hovoriť na verejnosti o tom, že mám pozitívnu vzorku. Hlavne kvôli chalanom, aby som do tímu nepriniesol nervozitu, ale i kvôli tomu, že som si chcel počkať na oficiálne stanovisko ITF.“
Karol Beck odohral za štyri roky pôsobenia v slovenskom daviscupovom tíme v deviatich zápasoch 11 dvojhier a 7 štvorhier, s bilanciou 5 - 6 resp. 3 - 4. Najmä v roku 2005 sa zvolenský rodák, ako stabilná dvojka tímu, výrazným spôsobom podieľal na historickom postupe do finále. V súčasnosti stojí za ním aj slovenský tenisový zväz. Podľa slov Tibora Macka (prezident STZ) sú predstavitelia zväzu presvedčení o tom, že Karol vedome nedopoval a urobia všetko preto, aby sa čím skôr mohol vrátiť na tenisové dvorce.
Marek PLANDOR
Čo je Clenbuterol
Clenbuterol figuruje na zozname zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) v skupine iné anabolické látky spolu s tibolonom, zeranolom a zilpaterolom. Clebuterol sa v medicíne používa ako látka, ktorá rozširuje bronchy (priedušky) a užívajú ju najmä astmatici. Zvyšuje srdcovú frekvenciu, tlak a telesnú teplotu. Clebuterol užívajú aj kulturisti, lebo má schopnosť budovať svaly a je obľúbenou látkou v rysovacích diétach. Z minulosti sú známe prípady špičkových nemeckých atlétok Katrin Krabbeovej a Grit Breuerovej, ktoré potrestali zákazom činnosti na základe zistení o užívaní clenbuterolu.
Príde o viac ako milión korún
Karolovi Beckovi po zistení, že má pozitívnu dopingovú vzorku, zastavili činnosť na dva roky. Okrem toho mu automaticky odoberú všetky body do svetového rebríčka a príde aj o prémie, ktoré získal na turnajoch ATP v čase po odbere vzorky. Je to 42 935 USD, čo je v prepočte približne 1 354 814 slovenských korún.