Krupina – Marikini rodičia si svoje deti vôbec nezaslúžia. Len dvojmesačné dievčatko kvôli nim skoro prišlo o život, a to len preto, že jeho matka nezniesla dcérin plač. Pod týraním si mnohí predstavujú len fyzické násilie, ale zákon je neúprosný a chráni bezbranné stvorenia aj pred inými formami, ktoré ohrozujú život.
Vo zvolenskej nemocnici sa objavila matka s malým dievčatkom v náručí. „Je malátna a nechce jesť,“ zdôvodnila návštevu. Lekári vylúčili všetky možné príčiny apatie dieťaťa, vrátane možného nádoru na mozgu. Až toxikologické skúšky ukázali, že je predávkované liekmi. „Išlo o otravu liekmi, ktorú potvrdila expertíza odobratého moču a krvi v toxikologickom laboratóriu v Banskej Bystrici,“ potvrdil diagnózu primár detského oddelenia zvolenskej nemocnice Igor Janičina. „Hodnoty vo vzorkách boli oproti normálu zvýšené štvornásobne. Ak prihliadneme na to, že v čase odberu uplynulo 24 až 36 hodín po tom, ako dieťa lieky požilo, ich skutočná hladina mohla byť aj šesť až osemnásobne vyššia. Pri neposkytnutí eliminačnej liečby mohlo dôjsť v priebehu dvanástich hodín aj k jeho smrti,“ dodal. Marikin prípad prevzalo sociálne oddelenie Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Krupine. „Matku sme predvolali na úrad a upozornili sme ju na nebezpečie, ktoré hrozí jej dcére podávaním veľkého množstva liekov. Nad rodinou bol nariadený dohľad,“ povedala nám sociálna pracovníčka úradu. Rozhodnutie ešte ani nenadobudlo právoplatnosť a po dvoch týždňoch sa matka s Marikou objavila v nemocnici znova. Vtedy už bolo dieťa v bezvedomí. Priznala, že dievčatku dávala liek proti horúčke, ale zatajila podávanie ďalšieho. „Matka priznala, že dieťaťu dávala Diazepan, liek, ktorý sa dáva pri teplotách proti kŕčom. Skombinovala ho ale aj s Fenolbarbitalom, ktorý užívajú prevažne epileptici a bežne sa nedá kúpiť, ani lekár ho bežne nepredpisuje,“ hovorí Igor Janičina. „Dieťa tak bolo vystavené kombinovanému účinku dvoch liekov. Matka ich podávala okrem toho v päťnásobne vyššej dávke, ako je odporučená.“ Keď sa lekári snažili dopátrať k príčine, žena to odôvodnila tým, že dieťa bolo nekľudné a stále plakalo, že sa ho snažila takto tlmiť. Len vďaka infúznej liečbe sa Marika prebrala. „Prišla s ňou v poslednej chvíli. Za niekoľko hodín dieťa mohlo zomrieť,“ komentoval opätovný zásah lekárov primár detského oddelenia.
Čo sa odohrávalo v mysli matky je ťažko odhadnúť. Podobný postup si pravdepodobne už raz vyskúšala pri staršom synovi Jankovi. Na žiadosť rodičov ho totiž umiestnili do domova sociálnych služieb v Martine. Zaostával vo vývoji a lekári stanovili diagnózu – ľahká retardácia. „Keď sme sa naňho informovali po niekoľkých mesiacoch, povedali nám, že je to prípad zázračného uzdravenia,“ hovorí sociálna pracovníčka a dodáva: „Po pol roku v tomto zariadení je čulý a ožil. Posudkový lekár konštatoval, že chlapec je úplne zdravý. Hoci dnes je ťažko posúdiť, čo zapríčinilo jeho stav, je tu podozrenie, že matka ho tiež dopovala liekmi, hoci to rázne popiera.“
Odhaliť poškodzovanie zdravia detí v rodine, kde je na prvý pohľad všetko v poriadku, nie je jednoduché. V prípade Mariky a Janka polícia kvalifikovala konanie matky ako týranie a za svoje skutky bude musieť niesť zodpovednosť.
J. SCHVARZBACHEROVÁ