Tatiana Koňarčíková
Pomáhame živým
Ak nechcete, aby vás po smrti pitvali, nechajte si o tom urobiť záznam. Pokiaľ nezomriete za nejasných okolností, lekár musí vaše želanie rešpektovať. Dnes pitvy robia iba úrady pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vzniklo ich šesť v januári, jeden je v Banskej Bystrici. Oddelenia patológie v nemocniciach sa špecializujú výlučne na histológiu a cytológiu. „Určujeme diagnózy pre živých ľudí,“ ozrejmuje primárka. „Každý biologický materiál, každé tkanivo, ktoré sa pacientovi z tela odoberie, ide na vyšetrenie k nám. Znamienko, slepé črevo, žlčník, vzorka žalúdka, hrubého či tenkého čreva alebo prsníka... Všetko. Bez našej diagnózy nemôže lekár liečiť. Napríklad onkológ, hoci už má k dispozícii výsledky z iných klinických a laboratórnych vyšetrení, nerozhodne sa pre druh terapie skôr, kým nemá diagnózu potvrdenú od patológa.“
Vlani najviac vyšetrení, okolo 17-tisíc, sa týkalo gynekologickej cytológie, dôležitej z hľadiska prevencie. Zo steru z krčka maternice dokážu diagnostikovať aj predrakovinové stavy a pacientka môže byť vyliečená skôr, ako sa zhubný nádor vyvinie. Robia aj rýchlu peroperačnú histológiu. Minulý týždeň počas operácie 25-ročnej ženy vyšetrovali tkanivo z jej prsníka. Zisťovali, či ide o zhubný alebo nezhubný nádor. Podľa výsledku, ktorý hneď oznámia na operačnú sálu, určí chirurg rozsah operácie. S príchodom lekárky Koňarčíkovej začali aj s takzvanou punkčnou aspiračnou cytológiou. Namiesto tkaniva odoberú z podozrivého ložiska iba bunky a ich pozorovaním pod mikroskopom ešte pred operáciou zistia, či ide o zhubný alebo nezhubný nádor. „Význam to má napríklad v prípade rizikových pacientov v staršom veku alebo s chorým srdcom, ktorí nemôžu byť dlho v narkóze, alebo pri veľkých nádorových procesoch, kde ešte pred operáciou je potrebné najskôr nádor ožiariť, prípadne podať pacientovi chemoterapiu,“ vysvetľuje primárka.
Spoločensky neuznaní
„Keď som prišla na oddelenie, bývalý primár Kuřátko mi povedal: „Musíte rátať s tým, že nebudete mať žiadne spoločenské postavenie.“ Nebrala som toto varovanie vážne, lekár ako lekár, myslela som si, ale časom som zistila, že je to skutočne tak. Ak niekto zistí, že robím na patológii, zareaguje svojsky: „...s tebou radšej neprísť do styku!“ Každý má predstavu, že my len pitveme a nevedia, akú dôležitú úlohu zohrávame pri určení diagnózy, aby bol pacient adekvátne liečený.“ Primárka to pociťuje aj pri snahe získať prístroje pre oddelenie formou sponzorstva. „Chirurgovia, gynekológovia, onkológovia si dokážu vybaviť sponzorov prakticky bez problémov, nad nami však každý len mávne rukou, patológiu vraj nepotrebuje.“
Patológov je málo, literatúra je iba zahraničná
Niektoré prístroje na zvolenskej patológii sú súce na vyradenie, slúžia aj 30 rokov. Hoci manažment nemocnice teraz investoval milión a pol do prístrojového vybavenia, je to málo. Podľa primárky akútne potrebujú aj nový kvalitný mikroskop, ten však stojí minimálne 200-tisíc. „Nemáme ani odbornú literatúru,“ sťažuje si. „Iní lekári sa špecializujú na istú oblasť, my musíme ovládať takpovediac všetko, ale všetko sa v hlave držať nedá. Odbornú literatúru pre patológov však na Slovensku nezoženiete. To, čo na oddelení máme, je americká literatúra, ktorá stojí od 5- do 25-tisíc korún. Vydavateľovi sa neoplatí zaplatiť preklad, veď kto by ich na Slovensku kupoval, keď dvojatestovaných patológov je u nás len okolo 80? Vývoj, metódy aj technika sa pritom neustále vyvíjajú, takže aj knihy sa neustále obnovujú o nové poznatky,“ dodáva primárka, ktorá, aby držala krok s trendom, musí ovládať aj odbornú angličtinu.
Ľuba MOJŽIŠOVÁ
Vlastnú pitvu môžete odmietnuť
Ak nechcete, aby vás po smrti pitvali, nechajte si o tom urobiť záznam, lekár musí vaše želanie rešpektovať. Odmietnutie pitvy v písomnej forme má obsahovať údaje, ktoré umožnia určiť, že osobou, ktorá pitvu odmietla, ste vy. Chýbať nesmie váš vlastnoručný podpis a dátum vyhotovenia. Odmietnutie pitvy doručte úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ten vedie zoznam ľudí, ktorí počas života odmietli pitvu a záznam uchováva 10 rokov po ich smrti. Od začiatku roka úrad eviduje 63 odmietnutí (do konca minulého roka stačil záznam v zdravotnej dokumentácii).
Aj napriek odmietnutiu môže lekár pitvu urobiť pri podozrení, že mŕtvy bol chorý na prenosné ochorenie, pri podozrení na kontamináciu mŕtveho tela rádioaktívnymi látkami, pri náhlom úmrtí, ak príčina smrti nie je zjavná, pri pochybnostiach obhliadajúceho lekára o príčine smrti alebo o okolnostiach, za ktorých smrť nastala, či v prípadoch násilnej smrti. Ak umrie niekto doma, je potrebné privolať lekára (pohotovosť), ktorý urobí prehliadku zosnulého a navrhne ďalší postup, či je potrebná pitva alebo či môžu mŕtveho pochovať. Mŕtvy musí zostať v mieste úmrtia minimálne dve hodiny od času, keď bola konštatovaná smrť, a nesmie byť pochovaný skôr ako po 48 hodinách od úmrtia, na čo treba myslieť pri dojednávaní pohrebu. Najneskôr do ôsmich hodín od úmrtia je potrebné zosnulého odviezť - buď do chladiaceho zariadenia alebo na patológiu (časový limit sa nevzťahuje pre prípad, keď úmrtie nastalo v čase medzi 22. a 6. hodinou).
(moj)