Detva – „Potrebujem poradiť! Čo mám robiť, keď som rovno pred panelákom našiel mŕtveho holuba? A potom ešte druhého...“ Takéto otázky nám minulý pondelok položil Ján z Detvy. Nakoniec všetko nahlásil na mestský úrad. Holuby sa však zo svojho miesta do piatku nepohli. Kam by aj chodili - po smrti?! O ďalšom mŕtvom holubovi sme sa dozvedeli úplnou náhodou. Objavili ho vraj na dvore III. základnej školy v Detve. Riaditeľ o ničom nevedel a odkázal nás na zástupkyňu, ktorá vraj bola pri tom aj so školníkom. Tá nám v telefonickom rozhovore informáciu razantne poprela: „Nenašli sme nič!“ Nuž dobre. Človek sa nemohol zbaviť pocitu, že ho niekto ťahá za nos. To sa občas stáva. Len dôvod ostal zahmlený. A tak nám ostali iba tie dva mŕtve holuby pred panelákom.
Holuby dochli a budú dochnúť
„Volali mi z mestského úradu, že našli mŕtve holuby,“ hovorí veterinár Peter Šalko. Písomne nedostal žiadne pokyny a poradu o vtáčej chrípke mali mať až tento pondelok v Dobrej Nive. Podľa informácií ministra, ktoré mal veterinár tiež iba z médií, treba uhynutie nahlásiť regionálnej veterinárnej správe. „Nie súkromnému veterinárnemu lekárovi,“ dodáva Peter Šalko. Okolo vtáčej chrípky sa vraj narobil zbytočne veľký rozruch a pritom žiadne podklady nikomu nedali. „Viete, koľko vtákov zahynie v regióne behom týždňa?,“ hovorí. Holuby dochli a budú dochnúť, či sa vtáčia chrípka u nás objaví alebo nie... Zatiaľ si nevedel predstaviť, že by každý týždeň chodil na veterinárny ústav s vrecom plným mŕtvych vtákov. „Ak nám to nariadia, tak to budem musieť robiť,“ dodáva. Viac ako na holuby by sa ľudia mali zamerať na vodné vtáctvo. Bežné mestské holuby sa veľmi nesťahujú, preto je u nich malá pravdepodobnosť nakazenia sa.
Vo Zvolene len niekoľko mŕtvych vrabcov
Regionálna veterinárna a potravinová správa vo Zvolene posielala minulý pondelok informácie o opatreniach na všetky obce a mestá a zabezpečila stálu službu. Minulý piatok ešte nemali žiadne vážnejšie hlásenie. „Iba priamo zo Zvolena niekoľko mŕtvych vrabcov,“ hovorí Pavol Rakycký, riaditeľ správy. Po nahlásení výskytu mŕtvych vtákov má ihneď vycestovať veterinárny inšpektor veterinárnej správy a na mieste zváži, čo treba urobiť. Podľa Rakyckého boli všetci veterinári informovaní a preškolení... „Každý veterinárny lekár musí vedieť, čo treba urobiť,“ hovorí. Potom pripustil, že všetci veterinári sa školení možno nezúčastnili. Veterinárna správa si povinnosť splnila. Poslala na mestské a obecné úrady informáciu, kde hlásiť všetky prípady uhynutia vtáctva. Podľa riaditeľa Rakyckého môže odstrániť mŕtveho vtáka ktorýkoľvek veterinár, aj keď to nie je priamo jeho povinnosť.
Žiadne hlásenie o mŕtvych sliepkach...
Informáciu o tom, čo robiť, keď objavíte mŕtve vtáctvo, vyhlásili v korytárskom obecnom rozhlase hneď ako ju dostali. „Treba zavolať na veterinárnu správu a udať lokalitu, v ktorej to našli,“ povedal nám minulý piatok starosta Juraj Paľko. Do piatku sa však neobjavil ani jeden prípad. S mŕtvym zvieraťom by vraj nálezca nemal nič robiť. Žiadne hlásenie o mŕtvych sliepkach, či iných okrídlencoch nemali koncom týždňa ani v Sielnici. „Zatiaľ je pokoj. Ľudia o tom vedia, no nič sa nestalo,“ povedal starosta Ján Drahoň. Hydiny je v obci dosť, hoci starosta nevedel presne, koľko sliepok alebo kohútov vlastne obec má. „Niekedy sa robil súpis hospodárskych zvierat. Teraz sa nerobí,“ dodal. Podľa neho sa Sielničania zatiaľ vtáčej chrípky neboja. Ešte je ďaleko od nás. „Nemôžeme sa k tomu stavať nevšímavo. Takto kedysi postupoval zajačí mor,“ hovorí veterinár a v súčasnosti starosta Očovej Juraj Kubiš. Hoci ani Očovania nenašli žiadne mŕtve vtáctvo, ochorenie ich znepokojuje.
(ms)