Skôr ako sa ulicou rozšíril dym, bolo počuť buchot. Akoby niekto strieľal. To praskali rozhorúčené škridly na dome na hriňovskom sídlisku Bystrô. Pod strechou už vyvádzali plamene požiaru. „Sečkáreň, seno, slama, sečka, všetko...,“ povedala v stredu dopoludnia Amália Krnáčová ešte stále zhrozená z nočného pekla. Spýtali sme sa na škody. Noc z utorka na stredu bola pre ňu najhoršou v živote. V neobývanom dome mali ešte traktor a domáce zvieratá - kravu, dve teľatá, svine... Traktor, ako smutné svedectvo požiaru, stál pri chodníku. Po požiari ho vytiahli von. Úplne zničený, hliníkový alternátor sa na ňom dokonca roztavil.
Oheň sa rýchlo šíril
Požiar objavila švagriná pani Amálie, bývajúca vedľa. Pozrela sa z okna a neverila vlastným očiam. „Bolo asi deväť hodín, možno niečo po deviatej. Išla som pozrieť do izby vnuka, či už spí. Na chvíľku som odtiahla záclonku a uvidela som oheň. Nebol ešte veľký,“ rozprávala nám Emília Krnáčová. Ihneď dala vedieť susedom, hasičom, všetkým... V prvom rade vypustili do záhrady zvieratá, no nebolo to jednoduché. Z plameňov boli vyplašené.
Oheň sa šíril rýchlo, pod škridlami bolo suché seno a to horelo ako papier. Plamene o pár minút dosahovali takmer štvormetrovú výšku. Skôr, ako prišli hasiči, začali hasiť ľudia z okolia. Vedrami však veľmi plamene nezastavili. „Bolo to niečo hrozné, nič podobné som nezažila,“ dodala pani Emília. Do humna sa nedalo ísť, horiace seno a slama padali dole a hrozilo, že ohrozia hasičov.
Hasili až do rána
Ráno pobehovali zvieratá stále po záhrade. Čo s nimi? Kravu dala majiteľka zatiaľ kolegovi, teľatá čo najskôr predajú. Tak či tak ich nemajú čím chovať a ani kde. Ako vznikol požiar, to môžeme len hádať. V dome je síce elektrina, no v mieste, na ktorom vyšľahli plamene, elektrické vedenie nebolo. Zato tam bol otvor, ktorým dávali dnu seno. Stačilo doň hodiť niečo horľavé, napríklad špak. Nešťastnou náhodou - alebo úmyselne? „Nemôžem povedať na nikoho,“ odpovedala pani Amália vyhýbavo. Keby aj podozrenie mala, bez dôkazov jej bolo na nič. Ani jej manžel Martin sa k príčine požiaru vyjadriť nedokázal. Je po mozgovej príhode, jednu stranu tela má ochrnutú a na druhý deň bol z nešťastia celý šokovaný. Pri hasení nemohol veľmi pomôcť, nemohol sa na ničiace plamene ani pozerať.
Nočné peklo trvalo do rána, ešte o pol piatej ráno bojovali detvianski a zvolenskí hasiči so zvyškami požiaru. Napriek stovkám litrov vody, ktoré na horiace seno a zvyšky strechy v noci vyliali, sa po celé dopoludnie z budovy dymilo. Domáci neúnavne nosili z potoka vo vedrách vodu a zalievali tlejúce miesta. Viac urobiť nemohli. Navyše museli počkať na hasičského špecialistu, aby určil príčinu požiaru.
Milan SUJA
Dom chceli zbúrať
Starý dom patril kedysi rodine Krnáčovcov. Predali ho mestu, pozemkom mala prechádzať nová ulica. Z jej výstavby nakoniec zišlo, dom bol opustený. Krnáčovci využívali hospodársku časť. Od mesta ho chceli odkúpiť naspäť. Nestihli! Podľa primátora Imricha Matúšku mesto odkúpilo dom v osemdesiatych rokoch. „Pozdĺž Vrchárskej ulice mala byť ešte jedna,“ povedal. Dom bol pôvodne určený na demoláciu. Úmysel potom zapadol do zabudnutia. Predčasom si dali bývalí vlastníci žiadosť o odkúpenie. Mesto dalo vypracovať znalecký posudok, budovu a pozemok bolo ochotné odpredať,“ dodal primátor. Podľa posudku má humno a maštaľ hodnotu 36 tisíc korún, dom ohodnotil znalec na 200 tisíc. Keďže sa v minulosti rátalo so zbúraním domu, nebol poistený.
(ms)
Čo spôsobilo požiar?
Martin Poništ z Hasičského a záchranného zboru, ktorý má na starosti zisťovanie príčin požiarov, potvrdil naše informácie. „S najväčšou pravdepodobnosťou to niekto zapálil. Niekto mohol hodiť špak alebo zápalku. Buď išlo o úmysel alebo o nedbanlivosť,“ povedal nám. Pri rozsiahlom požiari je vraj už ťažké nájsť dôkazy, najmä ak by požiar spôsobila horiaca zápalka.
(ms)