SLIAČ. V areáli 81. krídla Sliač sa budú najbližšie mesiace búrať staré vojenské objekty.
Ministerstvo obrany podpísalo zmluvu s firmou ERIGOM SK, ktorá zabezpečí odstránenie viacerých budov a odvoz odpadu na skládku.
Celková cena prác presahuje 759-tisíc eur bez DPH.
„V rámci modernizácie areálu je nevyhnutné vykonať búracie práce objektov v zmysle rozhodnutia oddelenia stavebného poriadku Ministerstva obrany SR, ktoré sú v zlom technickom stave,“ uviedol Michal Bachratý z kancelárie ministra obrany.

Pôjde dole hangár aj kotolňa
Medzi budovami, ktoré majú byť zrovnané so zemou, je napríklad takzvaný južný barák či skladové haly, kotolňa, garáže a hangár Pýcha.
Podľa dostupných dokumentov pôjde o búranie so všetkými náležitosťami – vrátane odvozu a likvidácie stavebného odpadu podľa zákona.
„Zhotoviteľ sa zaväzuje, že dielo riadne vykoná a objednávateľovi odovzdá najneskôr do 120 dní odo dňa odovzdania staveniska,“ píše sa v zmluve.
Firma bude môcť objekty odovzdávať aj postupne, ak budú hotové skôr. Bachratý doplnil, že práce zaplatí rezort obrany zo svojho rozpočtu.

Štát zaplatí až po kontrole
Ako sa uvádza v dokumentoch, ministerstvo zaplatí až vtedy, keď potvrdí, že daná časť prác bola vykonaná podľa dohody. Platby budú prebiehať po jednotlivých objektoch – každá musí byť schválená a potvrdená.
Ak by sa počas prác vyskytli prekážky, ktoré firma nemôže ovplyvniť, napríklad zdržania zo strany štátu, termín dokončenia sa môže predĺžiť. O tom však musia obe strany rozhodnúť písomne.
Firma zodpovedá za bezpečnosť na stavbe, prípadné škody a musí všetko vykonať odborne a načas.
Zamestnanci budú povinní dodržiavať pravidlá vstupu do vojenského objektu a firma musí vopred nahlásiť menný zoznam pracovníkov aj techniky.
Ak sa po odovzdaní objavia skryté chyby, zhotoviteľ za ne zodpovedá ešte dva roky. Reklamácie musí riešiť bezodkladne a bez nároku na ďalšiu platbu. Ak by opravy neurobil včas, ministerstvo si ich môže zabezpečiť samo, no na jeho účet.

Práce sú rozdelené
Ako sme informovali v marci tohto roka, strategické vojenské letisko Sliač potrebuje ministerstvo zrekonštruovať pre stíhačky F-16. Modernizácia sa pritom skladá dokopy z 33 investičných projektov.
O práce na rolovacích dráhach sa postarajú firmy Strabag a OAT so subdodávateľmi, ktorých finančná ponuka spomedzi šiestich záujemcov bola najnižšia.
Zhotovitelia sa majú postarať o rekonštrukciu rolovacích dráh a vybudovanie nových rolovacích dráh v areáli 81. krídla Sliač, a vypracovanie projektovej dokumentácie pre realizáciu stavby.
Podľa vyjadrení rezortu z minulého roka sa predpokladá, že celkové práce na letisku budú ukončené do piatich rokov. Tie sa skladajú z viacerých častí.
