KREMNICA. Po dôkladnej reštaurátorskej obnove Katarínskej veže, ktorá je súčasťou gotického Kostola sv. Kataríny v areáli Mestského hradu v Kremnici, sa pripravuje ďalšia etapa rekonštrukčných prác.
V najbližšom období by sa mala začať oprava fasády a strechy hlavnej lode kostola.
Národná banka Slovenska (NBS), ktorá je prevádzkovateľom areálu prostredníctvom Múzea mincí a medaiíli v Kremnici, zdôrazňuje význam tohto objektu ako jedného z národných kultúrnych pokladov Slovenska.
Krok po kroku
Omietky veže boli pred pre pár rokmi skutočne v zlom stave, poškodené boli na viacerých miestach aj vplyvom poveternostných podmienok.
„Omietkové povrchy fasády západnej veže Kostola sv. Kataríny vykazovali pred obnovou lokálne poškodenia v miestach namáhaných atmosférickou vodou a vzlínajúcou vlhkosťou. Nevhodná materiálová báza použitých omietok a fasádnych náterov z druhej polovice 20. storočia sa prejavovala opadávaním fasádneho náteru z omietky,“ povedal pre MY Zvolen hovorca NBS Peter Majer.
Obnova omietok mala pôvodne prebiehať umelecko-remeselným spôsobom, pričom sa rátalo s cementovo-vápennou omietkou v smotanovom odtieni. Prišlo však prekvapenie.
„Počas odstraňovania poškodených omietok bolo však zistené zachovanie kvalitných historických omietok z obdobia 19. storočia, ktoré boli realizované počas obnovy staviteľom Ferencom Stornom. Na základe nálezu Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica rozhodol o realizácii reštaurátorského výskumu a návrhu na reštaurovanie,“ doplnil.
Preskúmanie fasády veže reštaurátormi, ktorý sa uskutočnil na jeseň 2023, napokon odhalil najstaršiu zachovanú vrstvu z konca 19. storočia.
V tom čase boli pri obnove odstránené všetky staršie vrstvy omietok až po základové murivo z andezitových kamenných blokov.

„Veža bola preto reštaurovaná v súlade s najstaršie, lokálne, zachovanou omietkovou vrstvou – omietkovou úpravou z 80. rokov 19. storočia v puristickom regotizačnom štýle imitujúcom kamenné kvádrovanie vo veľmi kvalitnom remeselnom prevedení,“ opísal hovorca.
Dodal, že pokrýva celé plochy fasád vrátane kamenných článkov, portálov, okien či nároží oporných pilierov. Obnovené boli aj kovové časti, zábradlia či ciferníky hodín.
„Reštaurátorským spôsobom boli rovnako ošetrené aj okenné šambrány a kamenné armovanie nároží veže s ružovou výmaľbou.“
Práce boli ukončené v roku 2024 a veži prinavrátili vzhľad z obdobia rozsiahlej obnovy v rokoch 1884 – 1887.
„Prezentovalo sa iluzívne kazetovanie, kvádrovanie, s tzv. štokovaným povrchom. Jednotlivé kazety sú farebne odlíšené, čo vytvára optický efekt muriva vyskladaného z rozličných kamenných kvádrov. Veža je dnes opäť prístupná verejnosti v rámci prehliadok mestského hradu,“ doplnil hovorca.

Pripravuje sa obnova lode, verejné obstarávanie prebieha
Ďalšou plánovanou etapou je oprava fasády a strechy hlavnej lode kostola. Čo sa týka obnovy interiéru, ten zatiaľ nie je súčasťou projektu.