KREMNICA. V areáli Psychiatrickej nemocnice Prof. Matulaya v Kremnici vyrástol po prvýkrát cirkusový stan. Zdravotní klauni pripravujú spolu s deťmi veľkolepé predstavenie v cirkusovom šapitó.
Na detské onkologické a psychiatrické oddelenia nemocníc, vrátane kremnickej psychiatrickej nemocnice a dvoch liečební, každoročne zavítajú zdravotní klauni so špeciálnym týždňovým programom s názvom Cirkus Paciento.
Trénujú cirkusantské kúsky
Počas neho pomáhajú dlhodobo hospitalizovaným deťom objaviť v sebe talent, o ktorom často ani netušili.
„Detskí pacienti majú počas celého týždňa možnosť trénovať pod vedením profesionálnych zdravotných klaunov a klauniek z Červeného nosa cirkusantské kúsky, ktoré v piatok 11. júla predvedú vo veľkolepom vystúpení,“ informovala Martina Dobšinská Novomestská, PR manažérka združenia.

Skúšajú si žonglovanie s loptičkami, točenie tanierov, akrobatické kúsky, tanec so stuhami, triky s farebnými šatkami, kruhmi či diabolom, a mnohé z nich sa na chvíľu stanú hviezdami vlastného cirkusu.
Počas vystúpenia budú deti sprevádzať a povzbudzovať zdravotní klauni, ktorí im budú asistovať pri jednotlivých číslach.
O hudobnú kulisu sa postará klaunská kapela, ktorá dotvorí veselú atmosféru. Námet, scenár aj dramaturgiu celého predstavenia pripravujú klauni z organizácie Červený nos vopred.
Každé dieťa potrebuje iný prístup
„V Psychiatrickej nemocnici Prof. Matulaya sme Cirkus Paciento realizovali každoročne len v interiéri. Veľmi sa tešíme, že tento rok môžeme s deťmi po prvýkrát trénovať v našom cirkusovom stane, kde sa v piatok predvedú v plnej paráde aj pred publikom,“ doplnila Zuzana Gibarti Dancáková, zdravotná klaunka a koordinátorka programu Cirkus Paciento.
Zdravotní klauni v rámci programu vystupujú bez tradičných klaunských kostýmov či červených nosov a sú pre deti cirkusovými lektormi.
„Každé dieťa je iné a potrebuje iný prístup. Musíme ich najskôr spoznať, načúvať im, aby sme vedeli, čo potrebujú. Niektoré sa zapoja hneď, iné váhajú. Sú aj také, ktoré celý čas len pozorujú a to je ich spôsob zapojenia sa. Zvlášť deti na psychiatrických oddeleniach potrebujú veľmi citlivý prístup. Musia nám dôverovať a cítiť, že ich rešpektujeme a fandíme im,“ zdôraznila koordinátorka programu.

Do trénovania sa napokon zapojili všetky deti. „Klauni ma tento týždeň naučili, že nevzdávať sa je najlepšia cesta k úspechu,“ prezradila malá Alžbetka, ktorá sa tešila na žonglovanie.
Tínedžer Samo skonštatoval, že sa mu veľmi páči čas strávený s klaunmi. „Najradšej by som bol, keby Cirkus Paciento neskončil a klauni tu ostali.“
Zdravotní klauni sa s deťmi na psychiatrických oddeleniach nestretávajú len počas cirkusového programu, ale aj počas pravidelných návštev raz za týždeň alebo každé dva týždne. Na rozdiel od iných oddelení neprichádzajú v bielom plášti, ale oblečení v štýle, ktorý bol moderný, keď boli sami tínedžermi.
Radosť rozdávajú deťom aj personálu
„Pri komunikácii dbáme na to, aby sme vyberali a zaujímali sa o témy, ktoré sa najviac dotýkajú ‚násťročných‘ pacientov, aby sme sa k nim dokázali lepšie priblížiť,“ opísala zdravotná klaunka Ľubica Šulíková, ktorá v Červenom nose zastrešuje projekt klaunských návštev na detských psychiatriách.
Podľa psychologičky na detskom oddelení v nemocnici Michaely Nikšičovej sú klaunské návštevy a cirkusový program rozptýlením pre deti a rovnako aj personál.

„Klauni prinášajú spontánnosť, ľudskosť a láskavý humor, ktorý je naozaj liečivý. Ukazujú deťom, že aj v bežných veciach sa dá nájsť niečo pekné. Podporujú v nich kreativitu, pocit sebavedomia a posilňujú dôveru k iným.“
Cirkus Paciento sa tento rok už uskutočnil na detskej psychiatrii v prešovskej nemocnici aj v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Práve tam sa podarilo program zrealizovať aj vďaka študentom bratislavského Lýcea C. S. Lewisa, ktorí ho podporili prostredníctvom crowdfundingovej kampane v rámci školského projektu.
V auguste zamieri Cirkus Paciento do Detskej psychiatrickej liečebne v Hrani a na jeseň na detskú psychiatriu v nitrianskej nemocnici. Tradične sa program realizuje aj na onkologických oddeleniach všetkých troch detských nemocníc a v Špecializovanom liečebnom ústave Marína v Kováčovej.
Zdravotní klauni, ktorí sú do programu zapojení, každoročne absolvujú špeciálne workshopy, kde sa pripravujú nielen na samotný cirkusový program, ale aj na prácu s deťmi s duševnými ochoreniami.
