ZVOLEN. Mestské zastupiteľstvo vo Zvolene sa v pondelok 30. júna opäť zaoberalo budúcnosťou nefunkčného kúpaliska Neresnica. Hoci mesto navrhlo niektoré kroky na usporiadanie pozemkov, komplexné riešenie zatiaľ neprinieslo.
Stav areálu je havarijný, investičné náklady vysoké a situáciu komplikuje aj majetkový spor a nevyhovujúce dopravné napojenie. Jasná vízia ďalšieho postupu však stále chýba.
Kúpalisko bolo postavené pred 75 rokmi a naposledy sa tu Zvolenčania kúpali pred ôsmimi rokmi, areál za ten čas iba chátra a je nepoužiteľný. Na kúpalisku sa vždy robili iba nevyhnutné opravy, k rozsiahlejšej rekonštrukcii nedošlo.
Kúpalisko je v havarijnom stave
Ako uviedla Alena Vaľková, vedúca odboru správy majetku, obchodu a služieb na Mestskom úrade vo Zvolene, kúpalisko je v zlom technickom stave.
„Všetky armatúry, šachty, žumpy sú nefunkčné, hrdzavé a pretekajúce. Rovnako sú v zlom stave aj samotné objekty – chýba im interiérové vybavenie, rozvody nefungujú, okná a dvere sú poškodené,“ priblížila.
Areál nemá vybudovanú kanalizáciu – voda z bazénov sa v minulosti vypúšťala priamo do potoka Neresnica, čo už dnes nie je prípustné.
Chýba aj vodovod, funkčné elektroinštalácie, osvetlenie či lávka pre peších. Zrekonštruovať, nanovo postaviť alebo aspoň sanovať by bolo potrebné prakticky všetko.

Obrovský problém predstavuje aj dopravné napojenie, parkovacie plochy pred areálom sú v súkromnom vlastníctve a podľa dopravného inšpektorátu by nové využitie areálu vyžadovalo vybudovanie odbočovacieho pruhu z cesty I/66.
„Rokovali sme s riaditeľom Dopravoprojektu, ktorý nám má vypracovať analýzu realizovateľnosti,“ uviedol primátor Vladimír Maňka na zastupiteľstve.
Zastupiteľstvo schválilo uznesenie, ktorým berie na vedomie technický stav areálu a súhlasí s majetkovo-právnym vysporiadaním pozemkov. Cieľom je kúpiť zvyšné spoluvlastnícke podiely, no ak sa rokovania nepodarí uzavrieť, mesto zvažuje predaj svojho podielu.
Rekonštrukcia by si vyžiadala milióny
Náklady na minimálnu obnovu plaveckého a detského bazéna bez akýchkoľvek atrakcií sa aktuálne odhadujú na 3,4 milióna eur. Táto suma zahŕňa aj infláciu od roku 2019 a nové sadzby DPH.
„Len búracie a sanačné práce si vyžadujú investíciu takmer pol milióna eur. Oprava plaveckého bazéna by stála viac ako 1,2 milióna. Parkovisko 230-tisíc, odbočovací pruh 600-tisíc a kanalizácia ďalších 120-tisíc eur. Pozemky, ktoré nie sú mestské, by bolo potrebné vykúpiť približne za štvrť milióna,“ povedal Maňka.
Podľa jeho slov by na vybudovanie vodovodu, nových elektrických rozvodov, novej lávky cez potok, oplotenia, osvetlenia a ďalších prác bolo potrebné započítať ďalšie státisíce.

Samospráva podľa neho platí takmer 15-tisíc eur ročne za nájom pozemkov pod časťou bazénov, ktoré sú stále v súkromnom vlastníctve.
Primátor však tvrdí, že rokoval aj s potenciálnymi investormi. Jeden z nich napokon uprednostnil rozvoj aquaparku v Kováčovej. Ďalší záujemca chcel v bazéne chovať ryby na rekreačný rybolov. Oba projekty nakoniec realizované neboli.
Zvažovalo sa aj o prepojení areálu s Hotelom Tenis cez cyklotrasu. Ani tento plán sa však zatiaľ nepohol z miesta.
Poslanci kritizujú dlhoročnú nečinnosť
Diskusia na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva bola miestami ostrá. Viacerí poslanci kritizovali, že téma kúpaliska Neresnica sa opakovane objavovala vo volebných kampaniach, no reálny pokrok doteraz nenastal.
Poslanec Ján Beljak pripomenul, že majetkovo-právne problémy sú známe už roky a mesto s ich riešením mešká.
„Za dva a pol roka vieme, že tam je problém s pozemkami. Podniklo mesto za tento čas rokovania s majiteľmi, ktorých sa majetky týkajú, s cieľom scelenia?,“ pýtal sa. Podľa neho je potrebné konať čo najskôr.
Aj poslanec Igor Šufliarsky kritizoval absenciu konkrétnych riešení. Ten svoj názor na nesprevádzkovanie areálu neskrýva.
„Zdá sa mi, že po toľkých rokoch ideme prijať uznesenie, že kúpalisko je v zlom stave. To vieme všetci, nie je to objavenie Ameriky. Neurobili ste zatiaľ nič, iba ste na tom vyhrávali voľby. Sme zase v bode nula.“
Zároveň uviedol, že lokalita podľa neho nie je vhodná na rozvoj kúpeľníctva. „Je tu silná konkurencia a je zle situovaná v studenej doline. Podľa mňa je to slepá cesta.“
Ako alternatívu navrhol investovať do areálu Bariny, kde už mesto vlastní veľký pozemok. „Nemôžeme to iba tak nechať, aj v tejto veci budem požadovať riešenie.“

Jaroslav Stehlík vyzval na otvorenosť a ukončenie ilúzií. „Z tohto kúpalisko už nebude nikdy, treba to povedať na rovinu. Pozemky je potrebné vysporiadať, platíme tam zbytočný nájom, na kúpalisko sa pozeráme len z nejakej nostalgie.“
Podľa neho je nutné pripraviť iné, realistické využitie areálu. „Dúfam, že v ďalšej kampani sa nenájde ďalší dobrodruh, ktorý sa to bude snažiť využiť vo svoj prospech.“
Branislav Husár tvrdí, že šanca na záchranu Neresnice bola premrhaná pred rokmi. „Keby sa zrekonštruovala vtedy, keď sa to dalo, nebola vôľa, pretože sa pretláčal projekt na Barinách. Väčšina chcela, aby Neresnica išla dole a to im aj vyšlo. Teraz je to v troskách a rekonštrukcia bude veľmi nákladná.“
Primátor však doplnil, že v meste čoskoro vznikne kúpalisko v areáli plavárne a že po rekonštrukcii Aquacity Kováčová bude možné presnejšie zhodnotiť, či je v regióne potreba ďalšieho kúpaliska.
Hoci sa mestské zastupiteľstvo zhodlo na katastrofálnom stave kúpaliska Neresnica, na jeho budúcnosti stále nepanuje zhoda.
Mesto Zvolen zatiaľ nemá k dispozícii konkrétnu stratégiu, ako s areálom naložiť.
Rokovania s vlastníkmi pozemkov sa ešte len majú začať, finančné požiadavky sú vysoké a dopravná infraštruktúra zatiaľ neumožňuje plnohodnotné verejné využitie areálu.
