Zariadenie sociálnych služieb mesto neprevezme. Kraj ho prenajme neziskovke z Levíc

Kraj bude platiť ročné nájomné.

Klientom pravidelne pripravujú kultúrny program alebo edukačné aktivity. Klientom pravidelne pripravujú kultúrny program alebo edukačné aktivity. (Zdroj: ddadsszvolen.sk)

BANSKÁ BYSTRICA, ZVOLEN. Zariadenie sociálnych služieb (ZSS) vo Zvolene nakoniec prejde do rúk neverejného poskytovateľa. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) tvrdí, že mesto na prevzatie zariadenia šancu malo, ale nevyužilo ju.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajskí poslanci vo štvrtok 29. 5. rozhodli o prenájme zariadenia neziskovej organizácii Lienka Pomáha z Levíc. Podľa kraja sa mesto Zvolen mohlo stať jeho zriaďovateľom, podobne ako sa to podarilo iným mestám v regióne.

Do obchodnej verejnej súťaže sa v stanovenom termíne prihlásila iba spomínaná nezisková organizácia, ktorá župe ponúkla nájom vo výške 147-tisíc eur ročne. Nájomná zmluva sa bude vzťahovať na obdobie od 1. augusta 2025 do konca roka 2051.

SkryťVypnúť reklamu

Čas aj priestor bol pre mesto vytvorený

Podpredsedníčke BBSK pre sociálne veci Božene Kováčovej je ľúto, ako sa celá situácia vyvinula.

„Mrzí ma, že sa mesto zachovalo tak, že zariadenie nechce. Poslanci dnes ešte avizovali výzvu, ale na ňu už nemôžeme reagovať, pretože potrebujeme istotu, že uznesenie niekto aj podpíše. Volala som s pánom primátorom Zvolena, prosila som ho, aby osobne prišiel a jasne povedal, že správne uznesenie podpíše. Odpovedal mi však, že na to nemá čas. My ale rozhodnutie už urobiť musíme,“ uviedla na krajskom stretnutí.

Dodala, že samosprávy v kraji odmietajú doplácať na klientov neverejným poskytovateľom „nehorázne peniaze“, no keby zariadenie prevzalo mesto, výšku poplatkov by kontrolovali poslanci.

„Poslancom vo Zvolene sme dali priestor dohodnúť sa s primátorom na zrušení decembrového uznesenia. Osobne som sa zúčastnila májového zastupiteľstva a odchádzala som s tým, že je to schválené. Neviem, prečo bolo uznesenie označené za protiústavné, nečítala som ho. Myslím si však, že právne oddelenie má posúdiť, či je po právnej stránke v poriadku,“ doplnila.

SkryťVypnúť reklamu
vyberáme pre vás Staničný medokýš prešiel rozborom bez problémov, druhý stále nie je vhodný na pitie Čítajte 

Podľa Kováčovej bol niekoľkokrát zvýraznený fakt, že kraj by v celej veci bol nápomocný. Rovnako tiež, že od momentu prevzatia až do konca roka bude naďalej prispievať rovnakou sumou, ako keby zariadenie zostalo v jeho pôsobnosti.

„Ja som nevidela v prejdení zariadenia pod mesto žiaden problém. Zavádzať ľudí s tým, že bude nový zákon a či bude výhodný alebo nevýhodný pre obce sa nedá povedať. Zákon je stavaný tak, ako ho ZMOS pripomienkoval a nemôže byť prijatý tak, aby bol proti rozpočtu miest a obcí, pretože na to prostriedky nemajú,“ doplnila.

Podľa nej bol dostatočný časový priestor mestu poskytnutý na to, aby stihlo vykonať konkrétne kroky. „My sme hľadali priestor do dnešného dňa. Ak to zvládne súkromný prevádzkovateľ, nie je možné, aby to mesto nezvládlo,“ uzavrela Kovačová.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania boli otvorené

Krajská aj mestská poslankyňa Lenka Balkovičová upozornila, že uznesenie, ktoré poslanci pripravili, bolo konzultované s krajom.

„Pán primátor razí teóriu, že je to záťaž pre mesto. Zvrtlo sa to na uznesenie, ktoré poslanci spracovávali s pomocou pracovníkov kraja, vzhľadom na to, že to, ktoré prinieslo mesto, tiež nebolo s krajom kompatibilné. Poslanci ho priniesli ako víziu, ako by to šlo vo vzájomných vzťahoch medzi Zvolenom a BBSK,“ uviedla Balkovičová.

Predseda kraja Ondrej Lunter uviedol, že rokovania boli otvorené a kraj bol pripravený spolupracovať. „

Rešpektujem záver, ktorý je po týchto rokovaniach. Nevieme už po štvrtýkrát túto ponuku predĺžiť. Rokovania prebiehali už minulý rok, a už podpísaním uznesenia v decembri záujem nebol. Ďalšie uznesenie bolo v apríli a aj napriek tomu, že u nás boli už rozbehnuté procesy, tak sme termíny predĺžili. Nakoniec prišlo vyjadrenie, že posledné uznesenie v zastupiteľstve nie je možné podpísať. A my sme sa už dostali na hranu časového rámcu, kedy sme to mohli zmeniť,“ vysvetlil predseda kraja.

mohlo by vás zaujať Obec pravidelne zaplavuje, pomôcť jej má nový projekt za viac ako dva milióny eur Čítajte 

Pridal sa aj poslanec a primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

„Osobne ma mrzí, že k tejto debate došlo. Ja som dúfal, že sem príde pán primátor. Mne je Zvolen blízky a sledujem, čo sa tam deje. Keby tento prípad bol v Žiari, tak neváham a berieme túto možnosť. Verejný poskytovateľ je pre mňa prijateľnejší ako súkromník, ktorý to nerobí pre záchranu seniorov, ale chce zarobiť.“

Podľa neho bude v blízkej budúcnosti dokonca potrebné, aby sa podobné zariadenia nielen prerábali, ale aj stavali.

„Spomenul som aj to, že by to prevzalo naše mesto, pretože verejný poskytovateľ, aj keď na úrovni cudzieho mesta, je pre mňa prijateľnejší, ako súkromník, ktorý to nerobí pre záchranu seniorov, ale chce zarobiť.“

Na záver diskusie vystúpila aj zvolenská a krajská poslankyňa Elena Kaliská. „Je smutné, že pán primátor nevyužil situáciu a nerokoval s pánom predsedom. Je to smutné najmä pre tých seniorov. Myslím si, že by si mal ísť spytovať svedomie a myslieť na to, čo bude s týmito ľuďmi.“

Zatiaľ čo Zvolen odmietol ponuku kraja, mesto Brezno sa stane zriaďovateľom tamojšieho zariadenia Luna. V Lučenci ostane zariadenie Ambra pod krajom, no s tým rozdielom, že nájomnú zmluvu na jeho prevádzku uzatvorí s neziskovou organizáciou Violka.

prečítajte si aj V historickom meste sa črtá nádej na reštart kúpaliska. Bude to náročná cesta, tvrdí primátor Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  4. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  5. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  6. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  7. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  5. Nové Planeo v Košiciach
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  7. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 901
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 814
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 606
  4. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 545
  5. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 3 104
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 067
  7. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 2 712
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 621
  1. Viktor Pamula: CPAC a Fico II.
  2. Filip Tikl: Zaplatil, tak má právo?! – šokujúca pravda o násilí, ktoré spoločnosť ticho schvaľuje
  3. Věra Tepličková: Šok v Levoči
  4. Danica Chames: Ako si užiť chorobu
  5. Martin Turčan: Kedy skončí Fico?
  6. Martin Pollák: Kreslený humor XVI
  7. Tomáš Čajda: Všade dobre, doma najlepšie. V Novom Meste je to "všade dobre, v prenájme najlepšie".
  8. Eva Gallova: Budú rokovania o prímerí, alebo o skončení vojny na Ukrajine
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 27 348
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 774
  3. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 480
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 804
  5. Michaela Witters: Dievčatko v škôlke neprehovorilo sedem mesiacov ani slovo. Nakoniec jej pomohlo toto... 5 425
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 979
  7. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 4 811
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry? 4 417
  1. Věra Tepličková: Šok v Levoči
  2. Tupou Ceruzou: Kamarát Viktor
  3. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  4. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  5. Tupou Ceruzou: Žiačik
  6. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  7. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  8. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Klientom pravidelne pripravujú kultúrny program alebo edukačné aktivity.

Kraj bude platiť ročné nájomné.


Kúpalisko v časoch, keď bolo navštevované.

Jeho brány sú zatvorené už osem rokov.


Medveď hnedý.

Výskyt medveďov v tejto oblasti nie je ojedinelý.


Sieť autosalónov AAA AUTO, najväčší predajca ojazdených a zánovných automobilov na Slovensku s viac ako dvadsaťročnou tradíciou, naďalej posilňuje svoju pozíciu na trhu.


  1. Viktor Pamula: CPAC a Fico II.
  2. Filip Tikl: Zaplatil, tak má právo?! – šokujúca pravda o násilí, ktoré spoločnosť ticho schvaľuje
  3. Věra Tepličková: Šok v Levoči
  4. Danica Chames: Ako si užiť chorobu
  5. Martin Turčan: Kedy skončí Fico?
  6. Martin Pollák: Kreslený humor XVI
  7. Tomáš Čajda: Všade dobre, doma najlepšie. V Novom Meste je to "všade dobre, v prenájme najlepšie".
  8. Eva Gallova: Budú rokovania o prímerí, alebo o skončení vojny na Ukrajine
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 27 348
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 774
  3. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 480
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 804
  5. Michaela Witters: Dievčatko v škôlke neprehovorilo sedem mesiacov ani slovo. Nakoniec jej pomohlo toto... 5 425
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 979
  7. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 4 811
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry? 4 417
  1. Věra Tepličková: Šok v Levoči
  2. Tupou Ceruzou: Kamarát Viktor
  3. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  4. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  5. Tupou Ceruzou: Žiačik
  6. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  7. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  8. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu